1. HABERLER

  2. PETROL

  3. Kolonya üretimi için 3 ay benzine etanol karıştırılmayacak

Kolonya üretimi için 3 ay benzine etanol karıştırılmayacak

EPDK, koronavirüsle mücadele kapsamında kolonya ve dezenfektan üretiminde etil alkol ihtiyacı karşılamak için benzine etanol karıştırma zorunluluğunu 3 aylığına askıya aldı.

Kolonya üretimi için 3 ay benzine etanol karıştırılmayacak

Enerji Günlüğü - EPDK, koronavirüsle mücadele kapsamında kolonya ve dezenfektan üretiminde etil alkol ihtiyacı karşılamak için benzine etanol karıştırma zorunluluğunu 3 aylığına askıya aldı.

EPDK, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın dünyayı etkileyen Kovid-19 (Koronavirüs) salgınına karşı alınacak tedbirler kapsamında, artan dezenfektan ve kolonya ihtiyacının yerli üretimle karşılanması için talepte bulunması üzerine 13 Mart'tan itibaren geçerli olmak üzere rafineri ve dağıtıcı lisansı sahiplerinin benzin türlerine yüzde 3 etanol harmanlama zorunluluğunu 3 ay süreyle askıya aldığını açıkladı.

DÜZENLEME 20 BİN M3’LÜK İLAVE KAPASİTE OLUŞTURACAK

Açıklamada, “Bu kararla birlikte Kovid-19 (Koronavirüs) salgını sebebiyle talebin arttığı kolonya ve dezenfektan üretiminde kullanılabilecek yaklaşık 20 bin metreküplük ilave etanol kapasitesi oluşacak.

Etanolün benzin türlerinin üretiminde kullanılmaması benzinin kalitesini etkilemiyor. Uygulamanın benzin talebinin karşılanmasına ve akaryakıt fiyatlarına olumsuz etkisi olmayacağı gibi bu düzenleme, benzin türlerine etanol harmanlanmasına ilişkin bir yasak anlamı da taşımıyor” denildi.

Yenilenebilir enerji politikalarına uyum sağlanması, enerjide dışa bağımlılığın azaltılması ve tarım sektörünün desteklenmesi amacıyla 2013'ten itibaren yerli tarım ürünlerinden üretilen etanolun benzinle harmanlanmasına ilişkin zorunluluk uygulanmaya başlandı. Benzin türlerine yüzde 2 etanol harmanlanmasına ilişkin yükümlülük 2014'te yüzde 3 seviyesine çıkarıldı.

Etiketler : , , ,
İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler