1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Konutlarda ısı yalıtımı için uygun kredide başvurular başladı 

Konutlarda ısı yalıtımı için uygun kredide başvurular başladı 

Konutlarda ısı yalıtımı için uygun koşullu kredi başvuruları başladı. Binalarda ısı yalıtımı ile en az yüzde 35 tasarruf yapılması öngörülüyor.

Konutlarda ısı yalıtımı için uygun kredide başvurular başladı 

Enerji Günlüğü - Konutlarda ısı yalıtımı için 50 bin liraya kadar, 60 ay vadeli 0,99 faiz oranıyla kredi için başvurular başladı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yürütülen çalışmalarla ısı yalıtımını sağlamak amacıyla başlatılan kredi paketine bugün başvurular başladı. Paketle; 50 bin liraya kadar, 60 ay vadeli 0,99 faiz oranıyla kredi kullanımı sağlanacak.

KREDİ ÖDEMESİ DOĞRUDAN YALITIM FİRMASINA YAPILACAK

Krediden yararlanmak isteyenler, ilk olarak yalıtım firmalarıyla Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği’ne uygun olarak yalıtım sözleşmesi yapacak. Ardından sözleşme, kredi kullandıracak bankaya verilecek ve kredinin yüzde 60’ı yüklenici firmaya ödenecek. Yalıtım işleminin bitmesinin ardından alınan ve en az C sınıfı olan Enerji Kimlik Belgesi’nin bankaya verilmesiyle yüzde 40’lık kalan kısmın da ödenmesi gerçekleşecek. Böylece kredi ödemesi bankalarca konut sahibine değil direkt yalıtım firmasına yapılacak.

HER YIL 300 BİN KONUT ISI YALITIMI YAPTIRACAK

Kredi paketiyle 2022’den itibaren her yıl 300 bin konutun ısı yalıtımı yaptıracağı planlanıyor. Böylelikle 2024’ün sonuna kadar toplamda yaklaşık olarak en az 1 milyar metreküplük doğal gaz tasarrufunun sağlanacağı hedefleniyor.

YÜZDE 35 TASARRUF ÖNGÖRÜLÜYOR

Doğal gazda yüzde 99 dışa bağımlı olan Türkiye’de kullanılan gazın 3’te 1’i konutlarda tüketiliyor. Binalarda ısı yalıtımını yapılmasıyla en az yüzde 35 tasarruf yapılacağı öngörülüyor.

Türkiye’de ısı yalıtımı olmayan bir hanenin, bugünün fiyatlarına göre, ortalama yıllık doğal gaz faturası 6 bin 656 lira olarak hesaplanıyor. Isı yalıtımıyla yüzde 35 tasarruf sağlandığı dikkate alındığında konut başına yıllık tasarruf miktarı ise 2 bin 330 lira, aylık ise 194 lira oluyor. Açıklanan kredi paketiyle 20 bin lira kredi çeken bir hane ise aylık 468 lira ödüyor. Böylelikle sadece 274 lira fazla ödeyerek haneye ısı yalıtımı yaptırılıyor.

 

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler