1. HABERLER

  2. SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

  3. Konya`da akıllı çöp kutusu

Konya`da akıllı çöp kutusu

Enerji Günlüğü - Konya'nın Selçuklu Belediyesi, Atık Scada Sistemi Projesi'yle çöp konteynerlerini anlık olarak takip etmeye başladı.Teknoloji haberleri...

Konya`da akıllı çöp kutusu

Enerji Günlüğü - Konya'nın Selçuklu Belediyesi, Atık Scada Sistemi Projesi'yle çöp konteynerlerini anlık olarak takip etmeye başladı.

Teknoloji haberleri sitesi tknlj.com "Güneş enerjisi ve sim kartla dünyayı temiz tutma zamanı" başlıklı bir habere yer verdi. Teknolji haberleri editörü ve tknlj.com kurucusu Serhat Ayan bu haberi "Özellikle M2M uygulamaları, çevreyi temiz tutmak için çok önemli fırsatlar açıyor önümüzde. Dünya için adım atan herkesin çabalarını bu satırlarda tanıtmaya devam edeceğimi beyan ve taahhüt ederim" notu eşliğinde servis etti.

Haberin ayrıntıları şöyle:

"Konya Selçuklu Belediyesi, vatandaşına yerinde, zamanında ve kaliteli hizmet vermek amacıyla Turkcell’in desteğiyle hayata geçirdiği Atık Scada Sistemi Projesi’yle şehrin tamamına yayılmış atık konteynerlerini anlık olarak takip edebiliyor.

Turkcell’in makineler arası iletişim teknolojisi(M2M), çöp konteynerlerinin yüzde 75 doluluk oranına ulaşılması durumunda merkeze SMS ve e-posta ile uyarı bilgisi ileterek ekiplerin yönlendirilmesini sağlayabiliyor, kül ve izmarit kaynaklı sıcaklık yükselmelerini merkeze bildirilerek konteyner zararını minimum seviyeye indirebiliyor.

Selçuklu Belediyesi’nin atık konteynerlere yerinde ve zamanında müdahalesini mümkün kılan teknolojiyle iş gücü verimliliği ve zamandan tasarruf sağlanırken, aynı zamanda bölgelerin atık üretme alışkanlıkları tespit edilip, bu konusundaki yatırım planlamaları daha doğru verilerle yapılabiliyor.

Çevre dostu bir teknolojiye sahip Atık Scada Sistemi, enerjisini güneşten alıyor, ekstra kablolamaya ihtiyaç duymuyor. Sistem sadece çöp konteynerinde bulunan atık miktarı seviyesini değil, aynı zamanda tıbbi atık ve atık yağ toplama birimlerini de yönetebiliyor. Mevcut altyapı yatırımının değiştirilmesine gerek kalmadan, hali hazırda kullanılan konteynerlere, araçlara ve diğer unsurlara rahatlıkla monte edilebilen ve şu anda Selçuklu Belediyesi’nin 15 konteynerinde uygulanan teknoloji, yakın zamanda toplamda 3.850 çöp konteyneri için de kullanılacak.

Sistem bir sensör grubu, mikro işlemci, GSM haberleşme modülü ve bataryası bulunan güneş panelli güç sisteminden oluşuyor. Ölçülmek istenen veriye göre sensörler ve ölçme sistemleri sisteme dâhil edilebiliyor .Bilgi girişleri isimlerinin, kullanıcı tarafında oluşturulabildiği veya değiştirilebildiği proje esnek bir yapıya sahip.

Konteyner adres bilgisi ise GPS sisteminin kullandığı koordinat verisinden elde ediliyor. Sensörlerden toplanan bilgiler micro işlemci modülünde işlendikten sonra ana sunucuya gönderiliyor. Kullanıcılar da internet üzerinden, sabit veya mobil terminallerle izleme ve komut gönderiminde bulunup, sunucu yazılımı üzerinde bulunan esnek adres sistemi ve özet–anlık raporlarla konteynerlerde anlık planlama -denetim yapabiliyor.

Önceki ve Sonraki Haberler