1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Körfez’e 104 milyar dolarlık elektrik yatırımı

Körfez’e 104 milyar dolarlık elektrik yatırımı

Enerji Günlüğü - Körfez İşbirliği Konseyi’nin artan iç talebi karşılama amacıyla enerji üretim kapasitesini genişletebilmek için sektöre 104 milyar...

Körfez’e 104 milyar dolarlık elektrik yatırımı

Enerji Günlüğü - Körfez İşbirliği Konseyi’nin artan iç talebi karşılama amacıyla enerji üretim kapasitesini genişletebilmek için sektöre 104 milyar doların üzerinde yatırım yapmayı planladığı bildirildi.

Suudi Arabistan merkezli Arap Petrol Yatırım Şirketi verilerine göre bu yatırım miktarı 2013-2017 yılları arasında Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerinde elektrik üretim projeleri için gerekli olan toplam sermayenin yüzde 43’üne, Arap ülkelerindeki sermayenin ise yüzde 53’üne denk geliyor. Rapora göre üst düzey danışman Ali Assai, Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerindeki enerji üretimi, dağıtım ve iletim toplam sermayesinin 250 milyar doları bulduğunu ve bu yatırımla 123.9 GW’lık ek elektrik üretilebileceğini söyledi. Sadece enerji üretim projelerinin değeri ise 148 milyar dolara ulaşıyor.

Yetkili, tüm bölgedeki yatırımların yüzde 43’ünün en hızlı büyüyen Körfez ülkeleri tarafından yürütüldüğünü ve şehirleşme oranı, artan nüfus ve arıtılmış su ve klimaya olan talepteki artış göz önüne alınınca bunun sürpriz olmadığını belirtti. Assai, bölgedeki birçok ülke yönetiminin artan elektrik talebine cevap vermekte zorlandığını ve bazı ülkelerde devam eden karmaşa dolayısıyla karşılanamayan talebin hem siyasi hem sosyal olarak daha çok arzu edileceğini kaydetti.

Önceki ve Sonraki Haberler