1. HABERLER

  2. SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

  3. Körfez’in temizliği SCADA’ya emanet

Körfez’in temizliği SCADA’ya emanet

Enerji Günlüğü - Türkiye’nin en büyük sanayi şehri olarak kabul edilen Kocaeli, son yıllardaki temiz Körfez girişimine, Siemens’in, şehrin tüm su...

Körfez’in temizliği SCADA’ya emanet

Enerji Günlüğü - Türkiye’nin en büyük sanayi şehri olarak kabul edilen Kocaeli, son yıllardaki temiz Körfez girişimine, Siemens’in, şehrin tüm su şebekesinin anlık olarak denetlenmesine imkan veren SCADA sistemini de dahil etti. Kısa adı İSU olan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi, “Atık Su ve Temiz Su Yönetim Sistemi” projesi kapsamında Kocaeli'nin su şebekesini denetlemek için Siemens'in SCADA çözümlerini kullandı. Toplam 116 noktada altyapı çalışmalarının gerçekleştirildiği proje sayesinde Türkiye’nin en büyük sanayi şehri olan Kocaeli’nde özellikle Körfez’de görülen endüstriyel etkilerin azaltılmasının yolu açılmış oldu. 

SCADA sistemi, atık su arıtma tesisleri, logarlar, kanallar, organize sanayi bölgeleri, yağmur suyu terfi merkezlerinden gelen suyu 7/24 online ölçüm cihazları ile denetleyerek, Körfez’e temiz suyun gitmesini sağlıyor. Sistem sayesinde atık su terfi noktaları, tek merkezden ve personele ihtiyaç kalmaksızın yönetilebilir hale getirildi. SCADA sistemiyle, atık su verilen hattı gözlemlemek, gelecekte arıtma tesisinin ne kadar arıtma yapabileceğini öngörmek ve buna uygun planlamaları yapmak mümkün hale geldi. Çok sayıda organize sanayi bölgesine ve Türkiye’nin en büyük endüstri şirketlerine ev sahipliği yapan Kocaeli’nin su şebekesi bu proje ile yakından gözlenecek ve şehrin temizliğine büyük katkı sağlanmış olacak.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürü İlhan Bayram, “Ülkemizin en önemli sanayi tesislerinin bulunduğu ilimizde; 13 adet organize sanayi bölgesi, 2 adet serbest bölge, 3 teknopark ve 2200 sanayi yatırımı bulunuyor. Alanında örnek SCADA projesiyle, yalnızca ilimizdeki sanayi tesislerinin ve kurumumuzun daha verimli çalışmasını sağlamakla kalmıyor, İzmit Körfezi’nin ve Kocaeli’nin temizliğine de katkıda bulunuyoruz. Toplam proje bedeli kapasite artışları ile 13,1 milyon TL olarak gerçekleşecek” diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler