1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. KPMG: Blokzincir enerjide şeffaflık ve güveni arttırıyor

KPMG: Blokzincir enerjide şeffaflık ve güveni arttırıyor

Enerji Günlüğü - KPMG, blokzincir kullanımının yaygınlaşması halinde enerji sektöründe güven ve şeffaflığın artacağını değerlendirdi. Uluslararası Denetim,...

KPMG: Blokzincir enerjide şeffaflık ve güveni arttırıyor

Enerji Günlüğü - KPMG, blokzincir kullanımının yaygınlaşması halinde enerji sektöründe güven ve şeffaflığın artacağını değerlendirdi. 

Uluslararası Denetim, vergi ve danışmanlık hizmetleri şirketi KPMG’nin petrol ve gaz analizinde enerji sektöründe her geçen gün daha fazla kullanımı gündeme gelen blokzincir teknolojisini ve bu teknolojinin sektöre sağlayacağı faydalar ele alındı. Günümüzde enerji sektöründe perakende, toptan satış gibi kullanım alanları bulunan blokzincir kullanımının yaygınlaşması halinde sektöre güven ve şeffaflık açısından da artı değer sağlayacağının altı çizildi. 

Analizde, blokzincir teknolojisinin ilk bakışta enerji sektöründe perakende, toptan satış ve ticarette kullanımının düşünüldüğü, ancak petrol ve gaz şirketlerinin bu teknolojiyi arama-üretim, rafinaj gibi alanlarda da kullanılmasının mümkün olduğu vurgulandı. 

SORUMLULUK VE HESAP VEREBİLİRLİKTE ŞEFFAFLIK

KPMG Türkiye Enerji ve Doğal Kaynaklar Sektör Lideri Ümit Bilirgen, blokzincirin enerji sektöründe ilk bakışta ilgili görünmeyen alanlarda bile kullanılabileceğinin altını çizdi. Bilirgen, “Rusya’nın önde gelen petrol şirketlerinden bir tanesi, Arktik Sahanlığı’nda blokzincir destekli bir tedarik zinciri izleme ve lojistik takip sistemi için nesnelerin interneti ve blokzincir kullanımına yönelik kavram kanıtlama çalışmalarında, KPMG tarafından geliştirilen bir konseptten yararlandı” diye belirtti. 

Bilirgen, blokzincirin, sürece dahil olan tüm tarafların sorumluluğu ve hesap verebilirliğine ilişkin şeffaflık sağladığını hatırlattı. 

HERKESİN KATILIMI FAYDAYI ARTTIRACAK

KPMG analizinde, blokzincir teknolojisinin şimdiden petrol ve doğal gazın bir gerçeği haline geldiğinin altı çizilirken, teknolojinin sektörde karşılaştığı asıl sorununun, sektör şirketleri için kullanım senaryosu eksikliğinin değil, teknoloji odaklı oyuncu yokluğu olduğu yorumu yapıldı. Analizde, blokzincirinin sunduğu faydalardan tamamen yararlanmak için ekosistemde tüm rakiplerin birlikte yer alması, bunun yanında düzenleyicilerin ve kamu otoritelerinin de yer alması gerektiği hatırlatıldı. 

Denetimde dönüşüm Diğer çoğu sektörde olduğu gibi, gelecekte petrol ve doğal gaz şirketleri için yapılacak denetimlerin de güven, şeffaflık ve üçüncü taraf incelemesi gibi kavramları yeniden belirleyecek olan blokzincir teknolojisi sayesinde dönüşüme uğrayacağı öngörülen analizde, blokzincirin petrol ve doğal gaz sektörü için çok sayıda fırsat yarattığı ve sektörün geleceğinin buna bağlı olacağı vurgusu yapıldı.