1. HABERLER

  2. PETROL

  3. Kumbaroğlu: Nazarbayev’in istifasının arkasında petrol var

Kumbaroğlu: Nazarbayev’in istifasının arkasında petrol var

Enerji Günlüğü - Enerji Ekonomisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in istifa kararının arkasında...

Kumbaroğlu: Nazarbayev’in istifasının arkasında petrol var

Enerji Günlüğü - Enerji Ekonomisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in istifa kararının arkasında hükümetin aldığı OPEC üretim kısıntısına destek kararının yattığını söyledi.

Türkiye’deki Enerji Ekonomisi Derneği Başkanlığı görevinin yanı sıra Dünya Enerji Ekonomisi Birliği’nin Avrasya stratejisi sorumlusu olan Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, Kazakistan'ın Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev'in istifa kararını, bu kararın perde arkasını ve Türkiye'nin istifa kararından nasıl etkileneceğini değerlendirdi. Kumbaroğlu, Nazarbayev’in istifasının arkasında hükümetin OPEC’in petrol üretimini azaltma kararına kraldan çok kralcı bir yaklaşımla destek vermesinin yattığını ve bu durumun Türkiye’ye yansımalarının olumsuz olacağını kaydetti.

İSTİFADAN BİR GÜN ÖNCE OPEC KARARI ALINDI

1991 yılından bu yana görevinin sürdüren Nazarbayev’in istifasının önemli yansımaları olabileceğine değinen Kumbaroğlu, istifa kararından bir gün önce Kazakistan’da yaşanan bazı enerji gelişmelerine dikkati çekti. İstifasından bir gün önce Kazakistan Enerji Bakanı Kanat Bozumbayev’in çok önemli bir açıklama yaptığını hatırlatan Kumbaroğlu, “Kazakistan Enerji Bakanı, OPEC’in üretim kısıntısına destek vermek üzere ülkenin dev petrol sahası Kashagan’da üretimin durdurulacağını açıkladı. OPEC üyesi bile olmayan Kazakistan’ın OPEC’e destek vermek üzere günlük üretiminin yüzde 11’ine denk gelen 200 bin varillik dev bir kısıntıya gidecek olması enerji çevrelerinde şaşkınlıkla karşılandı” dedi.

ÜLKE EKONOMİK DARBOĞAZDA

Kumbaroğlu, Nazarbayev’in bundan tam bir ay önce ülkede yaşanan ekonomik darboğaz nedeniyle hükümeti feshettiğinin altını çizerek, “Ülkenin ekonomik darboğazdan geçtiği bir dönemde petrol gelirlerinde önemli ölçüde düşüşe yol açacak bir karar alınması, OPEC anlaşmasına kraldan çok kralcı bir yaklaşımla destek verilmesi Nazarbayev için bardağı taşıran son damla olarak değerlendirilebilir. Bu gelişmeyle bir petrol devi daha siyasi belirsizliğe sürükleniyor” dedi.

TÜRKİYE OLUMSUZ ETKİLENİR

“Kazakistan’da siyasi belirsizlik ortamı petrol ve gaz sahalarına yönelik yatırımları olumsuz etkiler” ifadesini kullanan Kumbaroğlu, sözlerini şöyle tamamladı: “Belirsizlik kısa sürede giderilmezse ülkedeki ekonomik kriz daha da derinleşir. Türkiye, 2018 yılında toplam ham petrol ithalatının yüzde 5.8’ine denk olarak Kazakistan’dan 1.2 milyon ton ham petrol ithal etti. Nazarbayev’in istifası ham petrol temininde Türkiye’yi yeni arayışları gerektirebilecek bir noktaya taşıyabilir. Dost ve kardeş Kazakistan’ın bu sıkıntılı dönemden hızlı bir şekilde güçlenerek çıkmasını temenni ediyoruz.

Uluslararası Enerji Ekonomisi Birliği IAEE olarak da Avrasya konferansımızı bu yıl Kazakistan’da gerçekleştirme kararı aldık. Kaygıyla izlediğimiz gelişmeleri 17-19 Ekim 2019 tarihlerinde Nazarbayev Üniversitesi’nde tüm yönleriyle masaya yatıracağız.”

KAZAKİSTAN’IN PETROL ÜRETİMİ DÜŞECEK

 
Önceki ve Sonraki Haberler