1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Kurban Bayramı'nda İstanbul boşaldı, elektrik tüketimi yüzde 45 düştü

Kurban Bayramı'nda İstanbul boşaldı, elektrik tüketimi yüzde 45 düştü

Enerji Günlüğü - Kurban Bayramı’nda İstanbullular tatil yerlerine akın edince mega kentte elektrik tüketimi günde ortalama yüzde 45 oranında azaldı. Kurban...

Kurban Bayramı'nda İstanbul boşaldı, elektrik tüketimi yüzde 45 düştü

Enerji Günlüğü - Kurban Bayramı’nda İstanbullular tatil yerlerine akın edince mega kentte elektrik tüketimi günde ortalama yüzde 45 oranında azaldı. 

Kurban Bayramı’nda, İstanbullular tatil yerlerine akın edince mega kentte elektrik tüketiminde de ciddi düşüşler gözlendi. İstanbul Avrupa Yakası’nda 5 milyondan fazla aboneye elektrik dağıtım hizmeti veren Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin (BEDAŞ) verilerine göre, Ağustos ayında ortalama günlük elektrik tüketimi 89 bin 522 MWh düzeyinde iken Kurban Bayramı’nda bu rakam yüzde 45’lere varan oranda düşerek günlük 49 bin 771 MWh seviyelerine geriledi. Arife günü de dâhil 20-24 Ağustos tarihleri arasında İstanbul Avrupa Yakası’nda toplam elektrik tüketimi 254 bin 943 MWh olarak gerçekleşti. 

ŞİŞLİ’DE TÜKETİM YÜZDE 75 DÜŞTÜ 

İlçe bazında bakıldığında bayram boyunca mesken abonelerinin ağırlıkta olduğu Şişli’de tüketim yüzde 75 oranında gerilerken Yenibosna’da düşüş yüzde 61’i buldu. Bu rakamlar da söz konusu ilçelerdeki mesken abonelerinin uzun bayram tatilini, il dışında geçirmeyi tercih ettiklerinin işaretini verdi. BEDAŞ’ın sanayi abonelerinin yoğun olduğu İkitelli ve Beylikdüzü’nde ise bayram boyunca elektrik tüketimi yüzde 50’nin üzerinde geriledi. Bayram nedeniyle üretime ara veren sanayicilerin talebinin azalması ile birlikte sadece bu iki ilçenin toplam yüzde 45’lik düşüşe etkisi yüzde 12 gibi yüksek bir oranı buldu.