1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Küresel LNG ihracatında Katar lider

Küresel LNG ihracatında Katar lider

Katar, Nisan ayında  ABD'yi geçerek 7,4 milyon ton ile dünyanın en büyük LNG ihracatçısı oldu.

Küresel LNG ihracatında Katar lider

Enerji Günlüğü - Körfez ülkesi Katar, 7,4 milyon ton LNG ihracatıyla Nisan ayında dünyanın en büyük LNG ihracatçısı oldu.

 Kuzey Amerika ve Avrupa'da kışın sona ermesiyle birlikte ısınma yakıtı talebinin azalmasıyla Katar, ABD'yi geçerek dünyanın en büyük doğal gaz ihracatçısı haline geldi. Katar'ın sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) ihracatı 2022 yılı Nisan ayında 7,4 milyon milyon tonu aştı. Böylece, ABD ile rekabet halinde olan Katar LNG ihracatında ABD’yi geride bıraktı. Önümüzdeki dönemde iki ülkenin dünya LNG pazarına hakim olmak için rekabetlerinin artması bekleniyor. 

KATAR DEV BİR LNG İHRACAT PROJESİ HAYATA GEÇİRİYOR

Avrupa, Ukrayna işgali öncesi LNG ihtiyacının %20’sini Rusya’dan karşılıyordu. Katar, Rus doğal gazına bağımlılığını azaltmayı hedefleyen Avrupa Birliği’nden daha fazla gaz göndermesi konusunda baskı altındaydı. Katar, Asya ülkeleriyle olan uzun vadeli sözleşmeler nedeniyle yakın dönemde Rus gazını ikame etmesinin mümkün olmadığını belirtmişti. Bununla birlikte Katar, içinde bulunduğumuz on yılın sonuna kadar Orta Doğu'nun bir numaralı gaz tedarikçisi konumunu güçlendirecek devasa bir ihracat projesini tamamlamayı planlıyor.

 

Önceki ve Sonraki Haberler