1. HABERLER

  2. SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

  3. Kurum: Her ilde Yerel İklim Değişikliği Eylem Planı hazırlanacak

Kurum: Her ilde Yerel İklim Değişikliği Eylem Planı hazırlanacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, her ilde Yerel İklim Değişikliği Eylem Planlarının hazırlanmasına ilişkin mevzuat çalışmalarınının devam ettiğini söyledi.

Kurum: Her ilde Yerel İklim Değişikliği Eylem Planı hazırlanacak

Enerji Günlüğü - Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, iklim değişikliğinin yol açtığı afetleri en az hasarla atlatabilmek için her ilde Yerel İklim Değişikliği Eylem Planı hazırlanmasına ilişkin mevzuat çalışmalarını devam ettirdiklerini söyledi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Dünya İklim Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, İklim değişikliğinin kuraklık, çölleşme, şiddetli yağışlar, seller ve hortumlar olarak insanlığın karşısına çıktığına dikkat çekerek, bu afetleri en az hasarla atlatabilmek için tüm illere İklim Değişikliği ve Afet Önlemleri Genelgesi gönderdiklerini söyledi. Kurum, Karadeniz Bölgesi'yle başlattıkları Bölgesel İklim Değişikliği Eylem Planı hazırlanması çalışmalarını Türkiye’nin diğer coğrafi bölgelerinde eş zamanlı olarak sürdürdüklerini bildirdi. Kurum, bu çalışmaların yanı sıra, illerde Yerel İklim Değişikliği Eylem Planlarının hazırlanmasına ilişkin mevzuat çalışmalarını devam ettirdiklerini aktardı.

Kurum, "Dünya yedinci kıtayı konuşurken, biz Sıfır Atık Mavi hareketi ile denizlerin ve nehirlerin atıktan temizlenmesi için ülke çapında bir seferberlik başlattık. Projemizin hayata geçtiği günden bu yana 261 bin metreküp deniz çöpünü toplayıp bertaraf ettik. Her iki projemizden de çevresel anlamda büyük kazanımlar elde ettik, etmeye devam edeceğiz" dedi. 

DAVRANIŞ DEĞİŞİKLİKLERİ BENİMSENMELİ

Toplumun tüm kesimlerini ve tüm ekonomik sektörleri etkileyen iklim değişikliği ile mücadelenin anahtarının toplumun tüm kesimlerinin dahil olduğu ortak çabalar olarak ifade eden Kurum "Dolayısıyla, iklim değişikliği ile mücadele için gerekli olan davranış değişikliklerinin hepimiz tarafından benimsenmesi ve uygulanması gerekmektedir. Gelin iklim değişikliği ile mücadeleye hep birlikte omuz verelim. Çocuklarımıza daha güzel, daha yeşil, daha mavi bir dünya bırakmak için iklim değişmeden biz değişelim” dedi. 

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNE UYUM ÇALIŞMALARI

Yapılan çalışmalarla ilgili bilgi veren Kurum, 2017-2020 yılları arasında gerçekleştirilen "İklim Değişikliği Alanında Ortak Çabaların Desteklenmesi Projesi” ile iklim değişikliği alanında toplumun bütün kesimlerine yönelik eğitim ve bilinçlendirme faaliyetleri yürütüldüğünü, iklim değişikliği ile mücadeleye yönelik 27 ilde 37 projeye hibe desteği sağlandığını söyledi. Kurum şöyle dedi: 

"Bu çalışmanın bir nevi devamı mahiyetinde geçtiğimiz yıl ekim ayında Avrupa Birliği ve Bakanlığımız eş finansmanı ile Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Türkiye tarafından yürütülmekte olan Türkiye’de İklim Uyum Eyleminin Güçlendirilmesi Projesi'ni başlattık. Proje ile Türkiye genelinde öncelikli sektörlerde gerçekleştirilecek etki ve etkilenebilirlik analizleri sonucunda İklim Değişikliği Uyum Stratejisi ve Eylem Planımızı güncelleyeceğiz. Ayrıca, dört pilot şehirde iklim değişikliği uyum eylem planlarını hazırlayacak ve ülkemizde iklim değişikliği ile mücadeleye yönelik projeler için toplam 6 milyon 800 bin Avro tutarında hibe desteği sağlayacağız.”

Önceki ve Sonraki Haberler