1. HABERLER

  2. SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

  3. Kütahya`da çöpten elektrik üretimi için düğmeye basıldı

Kütahya`da çöpten elektrik üretimi için düğmeye basıldı

Enerji Günlüğü - Kütahya'da merkez ve ilçe belediyelerinin topladığı çöplerden elektrik üretilecek.Kütahya Katı Atık Bertaraf Tesisi Yapma ve İşletme...

Kütahya`da çöpten elektrik üretimi için düğmeye basıldı

Enerji Günlüğü - Kütahya'da merkez ve ilçe belediyelerinin topladığı çöplerden elektrik üretilecek.
Kütahya Katı Atık Bertaraf Tesisi Yapma ve İşletme Birliği (KÜKAB) Başkanı ve Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça, Avrupa Birliği'nden (AB) yüzde 62 hibe desteği alarak 15.7 milyon Euro harcamayla 2010 yılında katı atık bertaraf tesisi kurduklarını hatırlattı. Tesis sayesinde düzenli çöp depolama sistemine geçtiklerini belirten İça, "29 yıllığına atıkların değerlendirilmesi, geri dönüşüm tesislerinin çalıştırılması ve elektrik enerjisi üretilmesiyle ilgili planladığımız çalışmaları tamamladık. Çöpten elektrik enerjisi üretilmesi projesi için paydaşlarımız arasında protokol imzalama aşamasına geldik. Proje, 5 megavat gücünde elektrik enerjisi üretilecek tesis kurulması, bu enerjinin üye kuruluşlar arasında paylaştırılması ve birliğimize kaynak aktarılmasını kapsıyor" dedi.
Kütahya'da kurulacak tesiste elektrik enerjisi üretiminin yanı sıra özellikle seracılığa yönelik kompozit gübre üretimi de yapılacak. Ayrıca tesiste üretilecek sıcak su ve buhar da sanayi tesislerinde kullanılacak. Tesisin kurulmasıyla ilgili ihale 1 Kasım'da yapılacak.

Önceki ve Sonraki Haberler