1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. GÜNEŞ

  4. Kutes Döküm yüzde 100 yeşil elektrik kullanacak

Kutes Döküm yüzde 100 yeşil elektrik kullanacak

Kutes, Edirne ve Kırklareli’nde toplam 26 MW’lik güneş santrali yatırımı yapacak. -Şirketin hedefi, yenilenebilir enerji ile yüzde 100 yeşil döküm.

Kutes Döküm yüzde 100 yeşil elektrik kullanacak

Enerji Günlüğü - Döküm firması Kutes, enerji maliyetlerini aşağı çekmek ve iklim değişikliği ile mücadeleye katkı hedefiyle yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım yapıyor. 30 yılı aşan tecrübeye salhip Kutes, Edirne ve Kırklareli’deki toplam 300 bin metrekare arazisi üzerinde hayata güneş enerji santralleri kuracak.

Kurulumlar için Tegnatia Enerji ile sözleşme imzalayan şirket, toplam 26 MW’lik kurulu güçteki GES’lerin Haziran ayında devreye alınmasını hedefliyor. Kutes Döküm’ün GES yatırımları sayesinde yılda 23 bin 500 ton sera gazı salınımının engelleneceği hesaplanıyor. Kutes, yüzde 100 yenilenebilir enerji kullanımı ile yüzde 100 yeşil üretim gerçekleştirmeyi de hedefliyor.

ali-esat-kutmangil.jpgKutes İcra Kurulu Başkanı Ali Esat Kutmangil, “Karşı karşıya olduğumuz iklim krizinin sonuçları her gün ağırlığını hissettiriyor. Kutes olarak hem gelecek nesillere hem de gezegenimize karşı taşıdığımız sorumlulukla tüm faaliyetlerimizde çevresel etkilerimizi en aza indirme konusunda çalışıyoruz” dedi.

2022 yılında sürdürülebilirlik çalışmalarını ve hedeflerini anlattıkları GRI onaylı sürdürülebilirlik raporu yayınladıklarını kaydeden Kutmangil, “Haziran ayında devreye almayı planladığımız Edirne ve Kırklareli’deki GES’lerimizle de karbon negatif hedefimiz için önemli bir kilometre taşını geride bırakacağız. Yeşil üretimle dünyamızı korurken, ülke ekonomimize güçlü bir şekilde katkı sağlamaya devam edeceğiz” diye konuştu.

YÜZDE 100 YEŞİL ENERJİ İLE DÖKÜM

Şirket halen, Kutes Makine fabrikasının çatısındaki 240 kWh’lık Güneş Enerji Santrali yatırımı ile tükettiği enerjinin yüzde 60’ını yenilenebilir kaynaklardan sağlıyor. Haziran’da devreye girecek GES’lerin işletmede kalacağı süre boyunca yaklaşık 1 milyar kWh elektrik üretmeyi hedefleyen Kutes, döküm tesislerinde kullanılan enerjinin tamamını bu yenilenebilir enerjiden karşılamayı planlıyor.

ÇEVKO İLE KUTES ORMANI İŞBİRLİĞİ

ÇEVKO iş birliğinde Kutes Ormanı projesi için de hazırlıklara başlayan Kutes, proje kapsamında 10 yıl içinde toplam 1 milyon ağaç dikmeyi hedefliyor. Bu sayede 2033 yılına kadar karbon negatif olmayı hedefliyor. 

Önceki ve Sonraki Haberler