1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Kuzey Amerika’da dev enerji ortaklığı

Kuzey Amerika’da dev enerji ortaklığı

Amerikan küresel yatırım şirketi KKR, Sempra Energy'nin Kuzey Amerika’daki bazı yenilenebilir ve doğal gaz varlıklarının yüzde 20'sini satın aldı.

Kuzey Amerika’da dev enerji ortaklığı

Enerji Günlüğü - Amerikan küresel yatırım şirketi KKR, Sempra Energy'nin Kuzey Amerika’daki bazı yenilenebilir ve doğal gaz varlıklarının yüzde 20'sini satın aldı.

Amerikan küresel yatırım şirketi KKR & Co, Kuzey Amerikalı enerji altyapı şirketi Sempra Infrastructure Partners'ın ABD'deki altyapı varlıklarını oluşturan Sempra Energy Unit'in yüzde 20'sini 3,37 milyar dolara satın almak için anlaştı. 

Bu yılın ortasında tamamlanması planlanan anlaşma ile Sempra Infrastructure'nin toplam değeri 25,2 milyar dolar olarak belirlendi.

ANLAŞMAYA DAHİL OLAN VARLIKLAR

Sempra, Kuzey Amerika Pasifik ve Körfez Kıyılarında geliştirme-inşaat aşamasında veya işletmede olan yıllık 45 milyon tona kadar (Mtpa) ihracat kapasitesine sahip LNG portföyüne sahip. Ayrıca, Meksika'da 4 bin MW’A kadar yenilenebilir enerji ve ilgili elektrik iletim altyapısından oluşan bir portföye sahip. Bunun dışında şirketin ABD doğal gazını Meksika'ya ihraç eden sınır ötesi ve ülke içi boru hatlarından oluşan bir doğal gaz altyapı portföyü de bulunuyor. 

“ANLAŞMA KUZEY AMERİKA’NIN EKONOMİK İYİLEŞMESİNİ DESTEKLİYOR”

KKR ortağı ve küresel altyapı başkanı Raj Agrawal konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede, “Kritik yeni enerji altyapısına yatırım yapmak istihdam yaratıyor, daha az emisyonla güvenilir enerji sağlıyor ve Kuzey Amerika'nın ekonomik iyileşmesini destekliyor. Bu nedenle Sempra Energy ile ortak olmaktan heyecan duyuyoruz” ifadesini kullandı.

 

Önceki ve Sonraki Haberler