1. WEB TV

  2. PETROL

  3. Lecompte: SOCAR'ın yeni petrokimya tesisi dış açığı 4.5 milyar dolar azaltacak

Lecompte: SOCAR'ın yeni petrokimya tesisi dış açığı 4.5 milyar dolar azaltacak

SOCAR Türkiye Dış İlişkiler Başkanı Murat Lecompte, 2020 yılında temelini atmayı planladıkları yeni petrokimya tesisinin devreye girmesiyle Türkiye'nin petrokimya kaynaklı dış ticaret açığının 4.5 milyar dolar daha azalacağını söyledi.

Enerji Günlüğü - SOCAR Türkiye Dış İlişkiler Başkanı Murat Lecompte, 2020 yılında temelini atıp 2023’te devreye almayı planladıkları yeni petrokimya tesisinin Türkiye’nin cari açığını 4.5 milyar dolar azaltacağını söyledi.

SOCAR Türkiye Dış İlişkiler Başkanı Murat Lecompte, Enerji Günlüğü’ne yaptığı açıklamada “SOCAR Türkiye olarak yatırımlarımız var gücüyle devam ediyor” dedi. TANAP Boru Hattı’nın geçen sene işletmeye açıldığını hatırlatan Lecompte, “Şimdi proje daha da ileri bir noktaya geldi. TANAP İpsala’daki Yunanistan sınırına kadar tamamlandı. Şimdi bizden doğalgazı alacak Trans Adriyatik Boru Hattı’nın (TAP) tamamlanmasını bekliyoruz” diye konuştu.

TANAP’TAN YIL SONUNA KADAR 4 MİLYAR M3 GAZ

TANAP üzerinden Türkiye’ye sevk edilen gaz miktarının bu yılın sonuna kadar 4 milyar metreküpe ulaşacağını anlatan Murat Lecompte “Önümüzdeki sene Trans Adriyatik Boru Hattı tamamlandığında artık Avrupa’ya da doğalgaz gidebilecek. 2020 yılının ikinci yarısında TANAP gazı Avrupa’ya gönderilir diye düşünüyorum” ifadesini kullandı.

STAR’A 600 MİLYON DOLARLIK EK YATIRIM

SOCAR Türkiye’nin dev projelerinden birinin de STAR Rafineri olduğunu hatırlatan Murat Lecompte şunları söyledi:

“STAR Rafineri 2018 yılının Ekim ayında açıldı. Başlangıçta değişik petroller işleniyor, denemeler, test çalışmaları yapılıyordu. Ocak 2019’dan itibaren ise tam kapasite çalışmaya başladı. Şimdi aşağı yukarı 600 milyon dolarlık bir yatırımla rafineriye yeni tanklar ekleniyor. İlaveten bizim oradaki depolama tesisimize de yeni tanklar yapılıyor. Böylece tesisin kapasitesi daha da artarak yaklaşık 2-2,5 milyon metreküpe çıkmış olacak.”

BP İLE YENİ PETROKİMYA YATIRIMI

SOCAR’ın BP ile ortaklaşa yapmayı planladığı yeni petrokimya tesisi projesine de değinen Murat Lecompte, “Sıfırdan kurulacak yeni petrokimya tesisinin nihai yatırım kararının önümüzdeki sene verilmesi planlanıyor. 2019 ilk çeyrek sonunda veya ikinci çeyrekte nihai imzayı atarsak 2020 içinde temelini de atarız diye düşünüyorum” dedi. Yeni petrokimya tesisine ilişkin ön mühendislik, tasarım ve dizayn çalışmalarının yapıldığını kaydeden Murat Lecompte, “Benim tahminim önümüzdeki sene temelini atarsak 2023’e, Cumhuriyetin 100’üncü yılına geldiğimizde o tesis de tamamlanmış, faaliyete geçmiş olur” diye konuştu.

CARİ AÇIĞI AŞAĞI ÇEKECEK PROJE

BP ile hayata geçirilmesi planlanan yeni petrokimya tesisinin esas itibariyle iki ana ürün üreteceğini kaydeden Murat Lecompte, bunların PTA ve PX denilen petrokimya ürünleri olduğunu kaydetti. SOCAR bünyesindeki Petkim’in şu anda Türkiye pazarının sadece yüzde 20’sini karşılayabildiğini anlatan Murat Lecompte şunları aktardı:

“Petrokimya talebinin aşağı yukarı yüzde 80’i hâlâ ithalatla karşılanıyor. Şu anda petrokimya ürünlerinden kaynaklanan cari açık aşağı yukarı 11-11,5 milyar dolar. Yeni tesisin devreye girmesiyle, bu rakam aşağı yukarı 4.0-4.5 milyar dolar kadar azalacak. Dolayısıyla neredeyse yarıya düşmüş olacak. Onun için Türkiye açısından önemi çok büyük. SOCAR açısından da aynı şekilde. Çünkü zaten bizim asli işimiz petrol, doğalgaz, rafineri, petrokimya. Dolayısıyla birebir bizim stratejilerimizle uyumlu.” 

Öte yandan SOCAR Türkiye'nin Aliağa'daki rafinerisi STAR'ın da Türkiye'nin cari işlemler açığını yaklaşık 1.5 milyar dolar azalttığı  hesaplanıyor. 

Benzer Videolar