1. HABERLER

  2. PETROL

  3. Libya’da hükümet ve özerk gruplar arasında petrol savaşı tırmanıyor

Libya’da hükümet ve özerk gruplar arasında petrol savaşı tırmanıyor

Enerji Günlüğü - Libya'nın doğusunda üç limanı elinde tutan silahlı grup, kontrolu altıdaki limanlardan kendi adına ham petrol ihraç edeceğini ve bu...

Libya’da hükümet ve özerk gruplar arasında petrol savaşı tırmanıyor

Enerji Günlüğü - Libya'nın doğusunda üç limanı elinde tutan silahlı grup, kontrolu altıdaki limanlardan kendi adına ham petrol ihraç edeceğini ve bu limanlara gelen tankerleri koruyacağını duyurdu.

Libya hükümetinin bu eylemleri durdurmak için güç kullanacağını ve silahlı grupların elinde olan Sireneyka bölgesindeki limanlardan petrol yükleyen tankerleri vuracağını açıklamasından birkaç saat sonra özerklik yanlısı grup kontrolu altıdaki limanlardan kendi adına ham petrol ihraç edeceğini ve bu limanlara gelen tankerleri koruyacağını duyurdu.

Libya'nın Sireneyka bölgesinde 2011'deki isyan hareketinin liderlerinden olan aşiret reisi İbrahim Jatran'ın tek yanlı olarak ilan ettiği doğu Libya hükümetinin başbakanı Abd-Rabbo el Barassi, Batılı şirketleri petrol satın almaya çağırarak, "Küresel petrol şirketlerine kapımız açık.. Petrol güvenlik muhafızlarımız tankerlerin güvenliğini sağlayacak" dedi.

Barassi, alıcılarla ilişkileri Libya Oil and Gas Corporation adlı yeni kurulmuş bir şirketin yürüteceğini söyledi. Jatran'ın emrindeki deneyimli savaşçıların oluşturduğu yeni kara kuvvetleri ve kıyı koruma birlikleri ise tankerlerin güvenliğini sağlayacak. Özerklik yanlarının ele geçirdiği üç yükleme limanından daha önce günde 600,000 varil petrol ihraç ediliyordu.

Önceki ve Sonraki Haberler