1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. GÜNEŞ

  4. Lila Kağıt’tan Ergene tesisinin çatısına GES kurdu

Lila Kağıt’tan Ergene tesisinin çatısına GES kurdu

Lila Kağıt, sürdürülebilir büyüme hedefleri doğrultusunda, Türkiye’nin üç farklı noktasında, toplam 50 MW gücünde yenilenebilir enerji yatırımını hayata geçirmeye hazırlanıyor. 

Lila Kağıt’tan Ergene tesisinin çatısına GES kurdu

Enerji Günlüğü - Türkiye’nin önde gelen hijyenik temizlik kağıdı üreticisi Lila Kağıt; sürdürülebilir büyüme odaklı stratejisi doğrultusunda, yenilenebilir enerji yatırımlarına hız verdi. Şirket, ilk olarak Ergene’de bulunan üretim sahasında yeni GES projesini faaliyete geçirdi. Ergene'deki üretim sahasına kurulan 14.5 MW kapasiteli Çatı tipi GES devreye alınarak, test üretimlerine başladı.

Üretim sahasındaki çatıların tamamı toplam 33.761 adet güneş enerjisi paneli ile kaplanırken, çevresel anlamda da önemli bir çalışmaya imza atıldı. Proje sayesinde sadece bir yılda karbon salınımının 8.613 ton azaltılması planlanıyor.

Lila Kağıt yakın zamanda Türkiye’nin iki farklı noktasında daha güneş enerjisi santrali kurmayı ve toplam yenilenebilir enerji üretim kapasitesini 50 MW’a çıkarmayı hedefliyor.

lila-kagit-alp-ogucu.jpg

“TÜKETTİĞİMİZ ELEKTRİĞİN DÖRTTE BİRİNİ GÜNEŞTEN KARŞILAYABİLECEĞİZ”

Yenilenebilir enerji yatırımlarına yönelme kararının temelinde yatan nedenlerin; daha az karbon salınımı, yerli ve yenilenebilir kaynak kullanımı ile ülke ekonomisine katkı, AB'nin ‘Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması'na uyum ve yurt dışı pazarlardaki rekabet avantajı olduğunun altını çizen Lila Kağıt Genel Müdürü Alp Öğücü, “Ergene tesisimizin ardından devreye alacağımız diğer GES projelerimiz tamamlandığında; Lila Kağıt olarak tükettiğimiz toplam elektriğin dörtte birini yenilenebilir kaynaklardan karşılayabileceğiz. Toplam 1 milyar TL’lik yatırım bedeli olan yenilenebilir enerji santrallerimiz ile gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakmayı ve kendi kendine yetebilen, sürdürülebilir bir üretim sistemi oluşturmayı hedefliyoruz. Sadece Ergene tesisimizde faaliyete geçen GES sayesinde 25 yıllık sürede 200 bin tona yakın karbon salımının önüne geçebilecek ve buna eş olarak 1.3 milyon ağacı kurtarmış olacağız. Diğer yatırımlarımızın da tamamlanmasıyla, bu rakamların üç kat artacağını söyleyebiliriz. Lila Kağıt olarak; duyarlı ve ezber bozan kurumsal karakterimizi yansıtan yenilikçi atılımlarımızı, önümüzdeki dönemde de sürdüreceğiz“ dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler