1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. HİDRO

  4. Limak: Alkumru`dan bırakılan su olağan

Limak: Alkumru`dan bırakılan su olağan

Enerji Günlüğü - Limak Şirketler Grubu, Alkumru Barajı'ndan tahliye amacıyla ya da yanlışlıkla su bırakılmadığını, piknikçilerin ölümüne yol...

Limak: Alkumru`dan bırakılan su olağan

Enerji Günlüğü - Limak Şirketler Grubu, Alkumru Barajı'ndan tahliye amacıyla ya da yanlışlıkla su bırakılmadığını, piknikçilerin ölümüne yol açan suyun, hidroelektrik santralin normal prosedür çerçevesinde çalıştırılmasıyla bırakılan su olduğunu açıkladı.

Limak Şirketler Grubu, Siirt'tek Botan Çayı üzerindeki Alkumru Barajı'ndan bırakılan sulara kapılan piknikçilerin ölümüyle ilgili bir açıklama yaptı. "Öncelikle, Siirt’te Botan Çayı üzerinde bulunan şirketimize ait Alkumru Barajı’na yaklaşık 15 kilometre aşağısında, 24 Ağustos Pazar günü yaşanan elim olay nedeniyle büyük üzüntü duyduğumuzu belirtmek isteriz" cümlesiyle başlayan açıklamada "Santrallerimizde, olay günü, TEİAŞ’tan gelen talimat doğrultusunda olağan günlük çalışma prosedürü içerisinde üretime geçilmiş olup; bir taşkın, baraj kapağı arızası, kapakların açılması ya da suların barajdan taşması gibi bir durum yaşandığına ilişkin iddialar kesinlikle gerçeği yansıtmamaktadır" denildi.

PİKNİKÇİLER BARAJ SUYUNA KAPILARAK ÖLDÜ HABERİ İÇİN TIKLAYINIZ

Tesislerin her zaman elektrik üretim talimatlarına anında cevap verecek şekilde emre amade durumda olduğuna işaret edilen açıklamada, şöyle denildi:

"Siirt ili sınırları içerisinde ve Botan Çayı üzerinde bulunan Alkumru Barajı ve HES ile Kirazlık Regülatörü ve HES’lerimizin günlük üretim faaliyeti TEİAŞ talimatlarına istinaden yapılmaktadır. Bu çerçevede olay günü sabah 06:00 - 10:00 saatleri arasında birer ünite devrede olup saat 16:00 itibarıyla da TEİAŞ'tan gelen yeni talimat doğrultusunda ikişer ünite çalışmaya başlamıştır.

Bu noktada, hidroelektrik santralda enerji üretiminin nasıl yapıldığı konusunda yanlış bir algı ve anlayışı düzeltmek açısından şu kısa bilgiyi de vermek isteriz. Bir hidroelektrik santralinde enerji üretimi sırasında baraj gölünden alınan su, türbinlerden geçtikten sonra dere yatağına deşarj edilir. Su, kapaklar açılarak değil türbinlerden kontrollü olarak verilir. Dolayısıyla enerji üretimi amacıyla türbinlerden bırakılan su miktarı, ilgili Resmi Kurumlar tarafından onaylanmış miktarın üzerine kesinlikle çıkmamaktadır. Baraj kapakları ise sadece gerekmesi halinde feyezan döneminde (Nisan-Mayıs) barajın yıkılmaması için açılan ve fazla suyun savaklandığı deşarj kanalıdır. Bu kapaklar enerji üretiminde kesinlikle kullanılmamakta olup, bu yanlış bilginin düzeltilmesi büyük önem taşımaktadır.

Dolayısıyla, olay günü, santralde, olağan günlük çalışma prosedürü içerisinde üretime geçilmiş olup; iddiaların aksine herhangi bir taşkın, baraj kapağı arızası, kapakların açılması ya da suların barajdan taşması söz konusu değildir.

Öte yandan, çalışma prensiplerimiz çerçevesinde 3 Mart 2014 tarihinde Orman ve Su İşleri Bakanlığı DSİ 10. Bölge Müdürlüğü nezdinde yapılan bilgilendirmede; vatandaşların Botan Çayı’na yaklaşmamalarının can ve mal güvenliği açısından önemli olduğu vurgulanarak, bu kapsamda bölgede gerekli tüm tedbirlerin alınmasının sağlanması ile ilgili gerekli başvuru yapılmıştır. Valilik tarafından yöre halkının bilgilendirilmesi ve gerekli tedbirlerin alınması konusunda ilgili makamlara görev verilmiştir.

Siirt Valiliğince sesli ihbar sistemi kurulması talebi üzerine, İdari Müdürlükçe belirlenen Botan Çayı’nda üç adet noktaya (Botan HES, Bolaris Kaplıcası ve Eruh Köprüsü) erken uyarı sistemi konmuştur. Olayın geçtiği Botan HES’de erken uyarı sistemi vardır. Her üç erken uyarı sistemi mahallinden değil; santraldan gönderilen SMS mesaj bilgisiyle otomatik olarak çalıştırılmaktadır. Uyarı sistemi suyun ilgili noktaya gelmesinden 15 dakika öncesinden çalıştırılmakta ve ilgili noktada uyarı hem ışıklı hem de sesli (siren) olarak yapılmaktadır. Ayrıca, bölgede nehir yatağına girmenin tehlikeli ve yasak olduğuna ilişkin birçok uyarı levhası da bulunmaktadır.

Hal böyleyken, 24 Ağustos Pazar günü yaşanan olaydan etkilenen vatandaşlarımızın girilmesi yasak olan bölgede bulundukları anlaşılmış; prosedürlerimiz gereği siren ve anonslarla da uyarılar yapılmasına rağmen maalesef bu çok üzücü durum meydana gelmiştir.

Olaya ilişkin üzüntülerimizi bir kez daha belirtir; bölgede yaşanan gelişmeleri yetkili mercilerle irtibat halinde yakından takip ettiğimizi kamuoyunun bilgilerine sunarız."