1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Limak-Çalık ortaklığı, Kosova`nın elektrik şirketini devraldı...

Limak-Çalık ortaklığı, Kosova`nın elektrik şirketini devraldı...

Enerji Günlüğü - Kosova Elektrik Koorporasyonu'na (KEK) bağlı Elektrik Dağıtım ve Tedarik Şirketine en yüksek teklif veren Limak-Çalık Ortaklığı...

Limak-Çalık ortaklığı, Kosova`nın elektrik şirketini devraldı...

Enerji Günlüğü - Kosova Elektrik Koorporasyonu'na (KEK) bağlı Elektrik Dağıtım ve Tedarik Şirketine en yüksek teklif veren Limak-Çalık Ortaklığı ile Kosova Özelleştirme Komisyonu arasında satış sözleşmesi imzalandı.
Sözleşmede imzaları Kosova Ekonomi Kalkınma Bakanı Besim Baçey ile Limak adına Nihat Özdemir ve Çalık Grubu adına NurettinTürkoğlu attı. Hükümet üyeleri ve USAİD, Dünya Bankası, Uluslararası Elektrik Dağıtım Koorporasyonu (İFC) temsilcilerinin hazır bulunduğu imza töreni Başbakanlık binasında düzenlendi. İmza töreni sonrasında Çalık - Limak adına bir konuşma yapan Nihat Özdemir şunları söyledi: "Bugün tarihi bir ana hepimiz hep birlikte şahitlik yapmış durumdayız. Çalık - Limak grupları olarak mevcut yatırımlarımızla mevcut elektrik dağıtımı özelleştirmesine talip olduk ve ihaleyi kazanmış bulunmaktayız. ve bugün onun imzasını atarak çok önemli bir özelleştirmenin başlangıcına gelmiş bulunmaktayız. Çalık - Limak grupları önümüzdeki 15 yıl içerisinde Kosova'nın elektrik dağıtımına 300 milyon Euro'luk yatırım yapacak. Bunun sayesinde buradaki vatandaşlarımız elektriği sürekli elde etme imkanına kavuşacak" dedi.
Kosova Ekonomi Kalkınma Bakanı Besim Beçay ise KEK Dağıtım ve Tedarik Şirketinin özelleştirilmesi sözleşmesinin imzalanmasını ülkenin enerji geleceği için önemli bir an olarak değerlendirdi. Beçay, “Bu Kosova ekonomisi ve enerji geleceği için önemli bir andır. Bu özelleştirme elektrik kesintileriyle boğuşan Kosova'ya büyük katkı sağlayacak” dedi.
Çalık - Limak ortaklığı İcra Kurulu Başkanı Nurettin Türkoğlu ise, “Önemli olan şu, Türkiye'de ilk kez bir dağtım şirketi yurt dışında bir bölgeye talip oluyor” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler