1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Limak, elektrik dağıtım ve satışından çekildi

Limak, elektrik dağıtım ve satışından çekildi

Limak Yatırım, Uludağ Elektrik Dağıtım AŞ ve Limak Uludağ Perakende Satış AŞ’nin hisselerini uluslararası altyapı yatırım fonu Actis’e devretti.

Limak, elektrik dağıtım ve satışından çekildi

Enerji Günlüğü - Limak Yatırım, Uludağ Elektrik Dağıtım AŞ ve Limak Uludağ Perakende Satış AŞ’nin hisselerini uluslararası altyapı yatırım fonu Actis’e devretti. 

Türkiye’nin önde gelen enerji oyuncularından Limak, bu alandaki faaliyetlerinden bir kısmına son verdi. Limak Yatırım ile uluslararası sürdürülebilir altyapı yatırım fonu Actis arasında Bursa, Balıkesir, Çanakkale ve Yalova illerinin bulunduğu Uludağ bölgesinde elektrik dağıtım ve perakende satış faaliyetlerini sürdüren Uludağ Elektrik Dağıtım A.Ş. ve Limak Uludağ Perakende Elektrik Satış A.Ş.’nin (“Uludağ Elektrik Şirketleri”) tek hissedarı olan Uluğ Enerji Dağıtım ve Perakende Satış Hizmetleri A.Ş.’nin (“Uluğ”) paylarının tamamının devri için hisse satış sözleşmesi imzalandı. Dün (30 Eylül 2021)  imzalanan sözleşme kapsamındaki hisse devri, Rekabet Kurumu, T.C. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu onayları ve ilgili diğer koşulların tamamlanmasının ardından  gerçekleşmesi öngörülüyor.

Dünyanın önde gelen sürdürülebilir altyapı yatırım fonu Actis’in, dünya çapında farklı ülkelerde 18 ofisi bulunuyor. Kuruluşundan itibaren yatırımcılarından 24 milyar ABD Doları büyüklüğünde fon katılımı sağlayan Actis, sahip olduğu portföyüyle 40 milyonun üzerinden insana hizmet sağlarken, enerji alanına bugüne kadar 24 GW üzerinde kurulu kapasiteye sahip konumda. 

ebru-ozdemir.JPGLimak Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir, söz konusu hisse satış anlaşmasına  ilişkin yaptığı açıklamada şunları söyledi: 

“Yaklaşık 1 yıldan bu yana İngiliz yatırım fonu Actis ile Uludağ Elektrik’in hisselerinin devri için yaptığımız görüşmeleri tamamladık ve hisse devir sözleşmesini imzaladık. Yapılan bu anlaşmanın, özellikle altyapı yatırımlarında yabancı yatırımcıların Türkiye’nin potansiyeline olan ilgisinin bir göstergesi olduğunu düşünüyorum. Yabancı yatırımcı için yatırım yapılacak güvenli bir liman olarak görülen ülkemiz ve sektörümüzün önümüzdeki yıllarda da büyümesini sürdürmesini bekliyoruz. Limak Şirketler Grubu olarak bu satıştan elde edeceğimiz geliri, Türkiye’de faaliyet gösterdiğimiz sektörlerde yürütmeyi öngördüğümüz diğer projelerimize yatırmayı düşünüyoruz.” 

ELEKTRİK ÜRETİMİNDE ÖNDE GELEN OYUNCULARDAN 

Türkiye'de elektrik dağıtım ve perakende elektrik satışı faaliyetlerinden çekilen Limak Grubu'nun elektrik üretim faaliyetleri devam ediyor. Grup, Hamitabat Doğalgaz Çevrim Santrali, Çetin Hidroelektrik Santrali, Yeniköy ve Kemerköy Elektrik Üretim Santralleri başta olmak üzere, Türkiye'nin en büyük elektrik üreticileri arasında bulunuyor. Limak Enerji, Enerji Günlüğü tarafından yayınlanan MW100 2021 Türkiye'nin En Büyük Elektrik Üreticileri listesinin yedinci sırasında yer alıyor.  

Bu arada Limak Grubu, elektrik dağıtımı operasyonuna yurt dışında devam ediyor. Grup,  Grubu ile birlikte Kosova'daki elektrik dağıtım hizmetlerini yürütüyor.  

 

Mehmet KARA - Enerji Günlüğü