1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Limak`tan Fildişi`ne çimento yatırımı

Limak`tan Fildişi`ne çimento yatırımı

Enerji Günlüğü - Türkiye'nin önde gelen enerji oyuncularından Limak Grubu, Fildişi Sahili’nde 58 milyon Euro yatırımla çimento tesisi kuruyor.Limak...

Limak`tan Fildişi`ne çimento yatırımı

Enerji Günlüğü - Türkiye'nin önde gelen enerji oyuncularından Limak Grubu, Fildişi Sahili’nde 58 milyon Euro yatırımla çimento tesisi kuruyor.

Limak Çimento Grubu'nun, Fildişi Sahili’nde 58 milyon euro yatırımla kurulacak çimento fabrikasının temeli atıldı.

Temel Atma törenine Fildişi Sahili Başbakanı Daniel Kablan Duncan, Devlet Bakanı, İçişleri Güvenlik Bakanı Hamed Bakayoko, Sanayi ve Madencilik Bakanı Jean-Claude Brou, Savunma Bakanı Paul Koffi Koffi, Türkiye’nin Abidjan Büyükelçisi Esra Demir, Limak Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, Limak Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Serhan Bacaksız, Limak Çimento Yönetim Kurulu Üyesi ve CEO'su Gültekin Aksüyek ve Limak Afrika Genel Müdürü M. Erkam Kocakerim katıldı.

Fildişi Sahili’nin Abidjan şehrinde limana yaklaşık 20 km mesafede kurulacak tesis, ilk etapta yıllık 1 milyon ton çimento öğütme ve paketleme ve 1 milyon ton hazır beton üretim kapasitesine sahip olacak.

Limak Çimento'nun yerel bir ortakla kurduğu Limak Afrika şirketi, çimento tesisini 2017 yılının ilk çeyreğinde devreye almayı planlıyor.

Temel atma töreninde konuşan Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, "Fildişi Sahili bugün, genç ve dinamik toplumu, 23 milyon nüfusu ile geleceği parlak olan bir ülke konumundadır. Batı Afrika’nın en büyük ekonomilerinden biri olan Fildişi Sahili, özelikle alt yapı, enerji, konutlaşma ve telekomünikasyon alanlarında yatırımcılar için bir cazibe merkezi haline gelmeyi başarmıştır" dedi.

Fildişi Sahili’ndeki inşaat sektörüne, gerek inovasyon, gerek farklı ürün yelpazeleriyle destek sunmayı hedeflediklerini belirten Özdemir, "Nitekim, 2017 yılında tesisimizin devreye girmesi sonrası, bir BIMS blok üretim tesisi ve bir adet de prefabrike ürünler fabrikası yatırımı ile yolumuza devam etmeyi planlamaktayız. Aynı zamanda, pilot bir Ar-Ge merkezi ile bölgede faaliyet göstermeyi hedefliyoruz" diye konuştu.

Limak olarak çimento sektöründeki hedeflerinin yanı sıra inşaat, altyapı, enerji üretimi, enerji dağıtımı ve turizm alanlarında da Fildişi Sahili’nde yatırım yapmaya hazır olduklarını belirten Özdemir şöyle dedi:

"Bugün burada bu temel atma törenini gerçekleştirirken, 40 seneyi aşkın tecrübemiz ve 40 binin üzerinde çalışanımızla, enerjimizi Fildişi Sahili’nin başarılarına katkı sağlamak için harcayacağımızı paylaşmak isterim" diye konuştu.

Limak Çimento Grubu, Türkiye’de 10 çimento fabrikası, 14,5 milyon ton çimento üretim kapasitesi, 2,200 çalışanı ve yüzde 12 pazar payı ile ülkenin 2. Büyük çimento grubu konumunda bulunuyor.

Afrika’da Mozambik’te başladığı çimento öğütme ve paketleme tesisi sonrası ikinci yatırımına Fildişi Sahili’nde başlayan grup, bu kıtada hızla büyümeyi hedefliyor.

...

Önceki ve Sonraki Haberler