1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Linde Norveçli feribota yeşil hidrojen sağlayacak

Linde Norveçli feribota yeşil hidrojen sağlayacak

Norveçli Norled şirketi tarafından işletilecek hidrojen yakıtlı feribotu için Alman Linde şirketi yeşil hidrojen sağlayacak. 

Linde Norveçli feribota yeşil hidrojen sağlayacak

Enerji Günlüğü - Norveçli Norled şirketi tarafından işletilecek hidrojen yakıtlı feribotu için Alman Linde şirketi yeşil hidrojen sağlayacak. 

Alman endüstriyel gaz şirketi Linde, Norveçli Norled şirketi tarafından işletilecek olan ve dünyanın ilk hidrojen yakıtlı feribotu ünvanına sahip MF Hydra Feribotu’na sıvı yeşil hidrojen tedarik edecek. Aynı zamanda gerekli altyapıyı da sağlayacak olan Linde, karada ve gemide hidrojen depolama, dağıtım ve güvenlik ekipmanları inşa edecek.

Linde tedarik edeceği hidrojeni Almanya’daki Leuna Kimyasal Kompleksi’ndeki 24MW proton değişim membranı (PEM) elektrolizöründe üretecek. Yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilen elektrik ile üretilen hidrojenin tedariğinin önümüzdeki yıl başlaması bekleniyor. 

Norveç'te hem otomobilleri hem de yolcuları taşıyacak olan MF Hydra Feribotu, hidrojen yakıtı ile yıllık karbon salımını yüzde 95 oranında azaltacak. 

 

Önceki ve Sonraki Haberler