1. HABERLER

  2. PETROL

  3. LPG lisansı için belge ibraz sürelerini EPDK bildirecek

LPG lisansı için belge ibraz sürelerini EPDK bildirecek

Enerji Günlüğü – LPG dağıtıcı lisansı başvuruları ile lisans tadili başvurularında istenen belgelerin ibrazıyla ilgili süreler, başvurucuya EPDK...

LPG lisansı için belge ibraz sürelerini EPDK bildirecek

Enerji Günlüğü – LPG dağıtıcı lisansı başvuruları ile lisans tadili başvurularında istenen belgelerin ibrazıyla ilgili süreler, başvurucuya EPDK tarafından bildirilecek. 

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun (EPDK) 3727 nolu Sıvılaştırılmış Petrol Gazları (LPG) Piyasasında Lisans Başvurusuna İlişkin Kurul Kararı’nın 5. maddesinin 6. fıkrası yürürlükten kaldırıldı. Söz konusu fıkrada şöyle deniyordu: “Marka Tescil Belgesinin ibraz edilememesi halinde, 556 sayılı Markaların Korunması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname’ye uygun olarak Türk Patent Enstitüsü’ne marka tescil başvurusunun yapıldığına ilişkin Türk Patent Enstitüsü tarafından düzenlenmiş yazı ibraz edilir. Bu durumda, Marka Tescil Belgesinin ibrazı için uygun süreyi vermeye Kurul yetkilidir.”

Aynı karara eklenen Geçici 3. maddede ise şöyle denildi: “Lisans almış dağıtıcı lisansı sahiplerine marka tescil belgelerini ibraz etmeleri için Kurulca verilen süreler geçerlidir”. 

Lisans tadilinde ibraz süresini de Kurul bildirecek

Kurul, lisans tadili başvurularında; yetkili idareden kaynaklı tadil ihtiyacı durumunda da belge ibrazıyla ilgili süreyi kendisi belirleyecek. Bu konuyu düzenleyen 3763-3 nolu Sıvılaştırılmış Petrol Gazları (LPG) Piyasasında Lisans Tadili, Süre Uzatımı ve Sona Erdirme Başvurularında Aranacak Bilgi ve Belgelere İlişkin Kurul Kararı 4. Madde 5. Fıkrada şü hüküm yer alıyordu: “Tek başvuruda aynı lisansa ilişkin olarak birden fazla türde tadil yapılması için talepte bulunulduğu takdirde tek lisans tadili bedeli alınır. Yetkili idareden kaynaklanan adres ve işyeri açma ve çalışma ruhsatı değişikliklerinde, ilgili mevzuatta belirtilen süreler içerisinde başvurulması kaydıyla, lisans tadil bedeli alınmaz.”

EPDK, 8044 sayılı Kurul Kararı ile lisans tadili için gereken belgelerin ibraz süresinde şu değişikliğe gitti: “Tek başvuruda aynı lisansa ilişkin olarak birden fazla türde tadil yapılması için talepte bulunulduğu takdirde, tek lisans tadili bedeli alınır. Yetkili idareden kaynaklanan adres ve işyeri açma ve çalışma ruhsatı değişikliklerinde, ilgili mevzuatta belirtilen süreler içerisinde başvurulması kaydıyla, lisans tadil bedeli alınmaz. İlgili kurum ve kuruluşlardan belge alınması şartıyla lisans verilmesi veya lisans tadili yapılması halinde, söz konusu belge veya belgelerin Kurumca belirlenen süre içerisinde Kuruma ibraz edilmesi halinde, lisans tadil bedeli alınmaz.” 

Etiketler : , , , ,
Önceki ve Sonraki Haberler