1. HABERLER

  2. PETROL

  3. Lübnan Doğu Akdeniz’de ikinci tura hazırlanıyor

Lübnan Doğu Akdeniz’de ikinci tura hazırlanıyor

 Enerji Günlüğü - Lübnan, karasularında petrol ve gaz arama ve üretim çalışmaları için düzenleyeceği ihalenin ikinci turuna hazırlanıyor. Lübnan...

Lübnan Doğu Akdeniz’de ikinci tura hazırlanıyor

 

Enerji Günlüğü - Lübnan, karasularında petrol ve gaz arama ve üretim çalışmaları için düzenleyeceği ihalenin ikinci turuna hazırlanıyor. 

Lübnan Enerji ve Su Bakanı Cesar Abe Halil, Beyrut'ta düzenlenen petrol ve gaz konferansı sırasında yaptığı açıklamada, Ülke'nin petrol piyasası otoritesi Lübnan Petrol İdaresi'nden ikinci bir petrol ve gaz offshore lisansı ihalesi için hazırlıklara başlanmasını istediğini belirtti. Halil, ikinci turun ne zaman olacağı konusunda ise bir takvim vermedi. 

Lübnan Hükümeti, 2013 yılından bu yana durdurulmuş olan offshore (açıkdeniz) petrol ve gaz arama çalışmalarını yeniden başlatacak iki kararnameyi 2017 Ocak ayında onaylamıştı. Kabul edilen kararnameler ile Doğu Akdeniz'de bulunan ve 96 trilyon kübik feet doğal gaz ile 865 milyon varil petrol rezervine sahip bloklar için ihale süreci başlatıldı.

İlk offshore enerji arama ve üretim lisansı turunda Lübnan'ın 10 offshore bloğundan 2'si için Fransa'dan Total, İtalya'dan Eni ve Rusya'dan Novatek'in oluşturduğu konsorsiyum ile anlaşılmıştı. 

LÜBNAN AÇIKDENİZ ENERJİ İHALESİNE BÜYÜK İLGİ

 
Önceki ve Sonraki Haberler