1. HABERLER

  2. PETROL

  3. Lukoil’den Socar’a 1,5 milyar dolar kredi

Lukoil’den Socar’a 1,5 milyar dolar kredi

Rus özel petrol şirketi Lukoil’in, Star Rafineri'nin yeniden Rus petrolü işlemeye başlaması için Socar'a 1,5 milyar dolar kredi vereceği öne sürüldü.

Lukoil’den Socar’a 1,5 milyar dolar kredi

Enerji Günlüğü - Lukoil'in Ekim’den itibaren Star Rafinerisi'ne Ural petrolü teslimatı yapmaya başlayacağı ve tesisin kapasitesinin yarısına denk gelen yaklaşık 100.000 varil/gün seviyesinde ham petrol tedarik etmesinin beklendiği kaydedildi.

Rusya'nın ikinci büyük petrol üreticisi Lukoil'in Azeri devlet petrol şirketi Socar'a, Türk Star rafinerisinde günlük 200.000 varillik Rus ham petrolünü işlemesine olanak tanıyacak daha geniş bir anlaşmanın parçası olarak 1,5 milyar dolar borç vereceği öne sürüldü. Reuters'un konuya yakın kaynaklara dayandırdığı haberine göre, Socar ile yapılan anlaşma Lukoil'e, çoğu Avrupalı rafinerinin Rusya'dan ham petrol ithalatını durdurmasının ardından Rus limanlarına yakın bir başka müşteri kazandıracak. Star rafinerisi, Moskova ile ticarete getirilen uluslararası mali kısıtlamalardan kaynaklanan sorunlar nedeniyle bu yaz Rus ham petrol ithalatını kesmek zorunda kalmıştı. 

Kaynaklar, Lukoil'in Ekim ayından itibaren Star Rafinerisi'ne Ural petrolü teslimatı yapmaya başlayacağını ve tesisin kapasitesinin yarısına denk gelen yaklaşık 100.000 varil/gün seviyesinde ham petrol tedarik etmesinin beklendiğini de ifade ettiler. Kaynaklar, Lukoil'in Socar'a 1,5 milyar dolarlık bir kredi de sağlayacağını söyledi. Socar son on yılda STAR'ı inşa etmek için büyük ölçüde borçlandı. Ne Lukoil, ne Socar ne de STAR yorum taleplerine yanıt vermedi. Kaynaklar tedarik anlaşmasının süresini ya da kredi koşullarını bilmediklerini ifade ettiler. 

Önceki ve Sonraki Haberler