1. HABERLER

  2. KÖMÜR

  3. Maden işçileri Soma’da iş bırakma eylemi yaptı

Maden işçileri Soma’da iş bırakma eylemi yaptı

Enerji Günlüğü - Işıklar Maden Ocağı'nda 15 Ekim’de yeniden işbaşı yapan bin 700 maden işçisi hesaplarına yatırılacağı söylenen ekstra ücretin...

Maden işçileri Soma’da iş bırakma eylemi yaptı

Enerji Günlüğü - Işıklar Maden Ocağı'nda 15 Ekim’de yeniden işbaşı yapan bin 700 maden işçisi hesaplarına yatırılacağı söylenen ekstra ücretin yatırılmaması nedeniyle iş bırakma eylemi yaptı.

Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.'ye bağlı Işıklar Maden Ocağı'nda müfettişlerin olumlu rapor vermesinin ardından tekrar işbaşı yapan yaklaşık bin 700 madenci, çalışmaları halinde hesaplarına yatırılacağı söylenen ekstra ücretin ödenmediği gerekçesiyle gece iş bıraktı.

15 Ekim Çarşamba günü Kınık, Kırkağaç, Akhisar, Soma ve Savaştepeli bin 700 madenci de tekrar iş başı yapan bin 700 madenci iş bırakma eylemi yaptı.

SÖZLER YERİNE GETİRİLMEDİ

Çalışmamaları halinde de aylık 1900 lira maaş alan, üç vardiyada çalışan bin 700 madenci, işe başlamaları halinde ödenecek ekstra ücretin hesaplarına yatırılmadığı gerekçesiyle bugün saat 01.00'de iş bıraktı. Maden alanında bekleyen servis minibüslerini kaldırmayan işçiler sabaha kadar burada bekledi.

İşçiler, "Maaş bordolarına baktığımızda madene inmemiş arkadaşlarımızla maaşlarımız arasında bir fark göremedik. Eğer inersek ekstradan ücret alacağımız söylenmişti. Ama maaşlarımızda bunu göremedik. Bu nedenle iş bırakma kararı aldık" dedi.

Soma'da 301 madencinin hayatını kaybettiği Eynez Kömür Ocağı ile Işıklar ve Atabacası maden ocaklarını işleten Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.'nin, facianın ardından tüm faaliyeti durduruldu. Daha sonra şirketin sadece Işıklar Maden Ocağı'nda, 4'üncü ayakta 30 metrelik bir bölümünde kömür çıkarmasına izin verildi. Bu bölümdeki kömürün çıkartılmasının da tamamlanmasıyla şirket, gerekli izinleri alamaması nedeniyle faaliyetini durdurdu. İzmir'deki Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanlığı Bölge Müdürlüğü'ne görevli müfettişlerin 13 Ekim Pazartesi günü saat 22.30'a kadar süren incelemeleri sonrası olumlu karar çıktı.

Önceki ve Sonraki Haberler