1. HABERLER

  2. KÖMÜR

  3. Maden patlatmalarındaki değişikliklere ÇED uygulanacak

Maden patlatmalarındaki değişikliklere ÇED uygulanacak

Enerji Günlüğü - Çevre ve Şehircilik Bakanlığı maden patlatmalarında yapılan her değişikliğe Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) uygulayacak.Madencilik...

Maden patlatmalarındaki değişikliklere ÇED uygulanacak

Enerji Günlüğü - Çevre ve Şehircilik Bakanlığı maden patlatmalarında yapılan her değişikliğe Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) uygulayacak.

Madencilik projelerinde patlatma tasarımında yapılması planlanan değişikliklerden kaynaklanacak çevresel etkilerin daha sağlıklı bir şekilde değerlendirilebilmesi için madencilik projeleri kapsamında yapılması planlanan değişikliklerde 08.08.2014 tarihinden itibaren ÇED Yönetmeliği hükümleri çerçevesinde gerekli iş ve işlemler yeniden tanımlandı.

ÇED Raporu veya Proje Tanıtım Dosyalarında yer alan patlatma tasarımlarına getirilen yeni uygulama ile patlatma tasarımlarından kaynaklanan ve uygulamada bazı aksaklıklara neden olan sorunlar ÇED sürecinde değerlendirilecek, çevresel etkileri daha detaylı incelenecek ve bu etkilere karşı alınması gereken önlemler belirlenecek.

Bakanlık, madenleri ekonomiye kazandırılırken çevre düzenini bozmaması için ÇED Yönetmeliğine tabi tutuyor. Bu kapsamda madencilik faaliyetlerinde üretim ve nakliye işlemlerinde ortaya çıkan toz emisyonlarını, yer altı ve yer üstü yüzeysel su kaynaklarına olası etkilerini, patlatmadan kaynaklanan gürültülerin çevreye olan etkilerini ÇED süreci ile ortadan kaldırıyor.

Önceki ve Sonraki Haberler