1. HABERLER

  2. KÖMÜR

  3. Madencilik sektörü için Covid-19 tedbirleri açıklandı

Madencilik sektörü için Covid-19 tedbirleri açıklandı

Covid-19 nedeniyle madencilik sektörünü desteklemek amacıyla madencilerin bu ayın sonuna kadar vermeleri gereken beyanları ve mali yükümlülükleri ertelendi.

Madencilik sektörü için Covid-19 tedbirleri açıklandı

Enerji Günlüğü - Covid-19 nedeniyle madencilik sektörünü desteklemek amacıyla madencilerin bu ayın sonuna kadar vermeleri gereken beyanları ve mali yükümlülükleri ertelendi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Covid-19 salgını nedeniyle yerli üretimin desteklenmesi ve istihdamın korunması amacıyla madencilik sektörüne yönelik tedbirler alındığını duyurdu. 

Bakanlığın sosyal medya hesabından yapılan duyuruya göre bu kapsamda Madencilerin Nisan ayı sonuna kadar vermeleri gereken inceleme raporu, arama projesi, faaliyet raporu, işletme projesi gibi beyanları ertelenerek 30 Eylül 2020 tarihine kadar uzatıldı. Mali yükümlülüklerden devlet hakkı ve ruhsat bedellerinin ödeme süreleri 28 Aralık 2020 tarihine kadar ertelendi. 

Ayrıca, 24 Ocak 2020 tarihinde Elazığ ve Malatya illerinde meydana gelen depremlerden dolayı bu iller kapsamında doğrudan etkilenen maden ruhsat sahipleri ve rödovansçıların da vermeleri gereken rapor, proje gibi beyanları da 30 Eylül 2020 tarihine kadar uzatıldı. Ayrıca yapmaları gereken devlet hakkı ve ruhsat bedeli ödemeleri de 28 Aralık 2020 tarihine kadar uzatıldı.

Duyuruda, madenciliğin, sahip olduğu yüksek katma değer ve istihdam kapasitesiyle üreten ve üreterek büyüyen Türkiye'nin lokomotif sektörlerinden olduğu belirtilerek, madenciliğin, enerji, imalat ve inşaat sektörleri başta olmak üzere pek çok sektöre ham madde tedarik eden stratejik bir sektör olduğu vurgulandı. Madencilik sektörünün korunmasının diğer sektörlerdeki üretimin devamı için de önemli olduğuna dikkat çekildi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler