1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Mardin OSB`ye 50 milyon euroluk RES ya da GES

Mardin OSB`ye 50 milyon euroluk RES ya da GES

Enerji Günlüğü - Mardin Sanayici ve İş Adamları Derneği (MARSİAD) Başkanı Nasır Duyan, Organize Sanayi Bölgesi'nde yaşanan elektrik sorununu kuracakları...

Mardin OSB`ye 50 milyon euroluk RES ya da GES

Enerji Günlüğü - Mardin Sanayici ve İş Adamları Derneği (MARSİAD) Başkanı Nasır Duyan, Organize Sanayi Bölgesi'nde yaşanan elektrik sorununu kuracakları güneş enerjisi santrali ile çözeceklerini söyledi. MARSİAD Başkanı Duyan, Mardinli sanayicilerin en büyük sorunu olan elektrik sorununu kökünden çözmek için rüzgar enerjisi ya da güneş enerjisinden elektrik üretecek bir santral kurmak için girişimlere başladıklarını belirtti. Mardinli sanayicilerin ve üreticilerin yakındıkları en büyük sorunların başında en büyük sorunun bölgede yaşanan enerji kesintileri ve voltaj oynamalarının olduğunu ifade eden Başkan Duyan, enerji sorunu çözmek için Dicle Kalkınma Ajansı, kamu ve özel bankaların da aralarında olduğu dış desteklerle Mardin OSB'ye yaklaşık olarak 50 milyon Euro tutarında 30 MW'lık güneş ya da rüzgar enerjili bir santral kuracaklarını söyledi.

Mardinli sanayicilerin bütün sıkıntılara rağmen ülkenin ihracat rakamlarını arttıracak başarılı çalışmalara katkıda bulunduklarını, enerji sıkıntılarına karşın düzenli olarak devlete olan elektrik borcunu ödediklerini, buna rağmen istenilen kalitede enerji bir türlü alamadıklarından yakınarak, kurulacak santral ile organize sanayi bölgesinde faaliyet gösteren bütün işletmelerin enerji ihtiyacının karşılanacağını ve DEDAŞ'a elektirik satmayı planladıklarını belirten Başkan Duyan, "Bizim en büyük sorunlarımızın başında elektrik sorunu gelmektedir. Bu sorundan ötürü Mardin OSB'ye yatırım yapmak isteyip de bu sorundan dolayı yatırımlarını bekletmekte olan Türkiye'nin hatırı sayılır önemli firmaları bekleyiş içindedirler. Sorunu çözmek için alternatif çalışmalar içinde girdik. Söz konusu farklı alternatiflerle ilgili fizibilite çalışmalarımız devam ediyor. Gündemimizde güneş enerjisi de var, rüzgar enerjisi de var. Çalışmalarımızla alakalı ilgili firmalardan teklifleri kabul etmeye başladık. Şuana kadar elimize ulaşmış üç teklif var ve halen gelip projeyle ilgili sunum yaparak, çalışmalarını paylaştıktan sonra bizlere tekliflerini iletmek üzere sırada bekleyen firmalar var. Öngördüğümüz sistem 50 milyon Euro'luk olup, 30 MW'lık bir gücü ihtiva etmektedir. Sistem, 6 yıllık bir sürede kendi kendini amorti etmesi planlanıyor. Projeyle ilgili olarak OSB'deki bütün müteşebbisçilerimiz çok istekli ve arzulular. Bizlerde çok istekliyiz ancak bu konuda desteklerine başvuracağımız finansal kuruluşlar; dış destekler, destekler, DİKA ve bankalarla ilgili görüşmelerimiz sürüyor" diye konuştu.

Etiketler : , , ,
Önceki ve Sonraki Haberler