1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Mardin'de çalınan 30 tonluk trafo bulundu!

Mardin'de çalınan 30 tonluk trafo bulundu!

Enerji Günlüğü – Mardin Kızıltepe’de sahte belgelerle çalınan 1.250 KVA gücündeki 30 tonluk trafo, Şırnak’ın Cizre ilçesindeki TOKİ mevkiinde...

Mardin'de çalınan 30 tonluk trafo bulundu!

Enerji Günlüğü – Mardin Kızıltepe’de sahte belgelerle çalınan 1.250 KVA gücündeki 30 tonluk trafo, Şırnak’ın Cizre ilçesindeki TOKİ mevkiinde bulundu. Dicle Elektrik Dağıtım, trafoyu çalanlar hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Mardin Kızıltepe’de kışa hazırlık yatırımları kapsamında Dicle Elektrik tarafından yerleştirilen ve Turgut Özal mahallesindeki yüzlerce eve kesintisiz elektrik sağlayacak olan 1.250 KVA gücündeki 30 tonluk trafo, sahte belgelerle çalındı. Özel siparişle yapılan ve yapımı uzun bir zaman gerektiren Güvenlik güçlerinin çalışmasıyla trafo kısa süre içinde Şırnak’ın Cizre ilçesindeki TOKİ mevkiinde bulundu. Dicle Elektrik ekipleri trafonun yeniden montajı için çalışmaya başladı. Dicle Elektrik Dağıtım, trafoyu çalanlar hakkında da savcılığa suç duyurusunda bulundu.

POLİS HIRSIZLARI ARIYOR

Trafonun bulunmasında nakliye firmasında görevli vinç operatörünün dikkatinin etkili olduğu ortaya çıktı. Alınan bilgiye göre, çalıntı trafoyu indirdiği yeri söyleyen operatör, sahte irsaliye belgesi ile gece geç saatte trafoyu yükletmek isteyenlerden şüphelenerek yükleme sırasında cep telefonu ile görüntü çekti. Bu görüntüleri inceleyerek hırsızların kimliğini belirleyen güvenlik güçleri aramalara başladı.

Dört yüzden fazla konutun elektrik ihtiyacını karşılayabilecek güçteki trafonun Cizre’de yapımı henüz tamamlanan TOKİ konutlarının yakınında bulunması, "Trafo TOKİ konutlarında mı kullanılacaktı?" sorusunu akıllara getirdi. Şüpheler, sanıklar yakalandıktan sonra alınacak ifadelerle ortaya çıkacak.

BASİT BİR HIRSIZLIK OLAYI DEĞİL

30 tonluk devasa bir trafonun çalınmasının küçümsenecek bir durum olmadığının altını çizen Dicle Elektrik Dağıtım Genel Müdürü Murat Karagüzel, konuyla ilgili olarak hizmet verdikleri illerdeki yatırımlarına, şebekeye, malzemelere ve halkın enerji alabilmesi için kurulan tesislere verilen zararlardan çok rahatsız olduklarını belirtti. Turgut Özal mahallesine kesintisiz elektrik sağlayacak olan 1.250 KVA gücündeki 30 tonluk trafonun sahte belgelerle fütursuzca çalındığını kaydeden Karagüzel, trafonun özel bir ürün olduğunu, özel siparişle yapıldığını da sözlerine ekledi.

MARDİN'DE 30 TONLUK TRAFO HIRSIZLIĞI

Önceki ve Sonraki Haberler