1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Mart 2021’de 71 enerji projesine yatırım teşvik belgesi verildi

Mart 2021’de 71 enerji projesine yatırım teşvik belgesi verildi

Mart 2021’de 71 enerji yatırımı teşvik belgesi aldı. Madencilikte ise 41 proje teşvik belgesi aldı. Ayrıca 39 enerji projesinin tamamlama vizesi yapıldı; bir enerji projesinin de teşvik belgesi iptal edildi. 

Mart 2021’de 71 enerji projesine yatırım teşvik belgesi verildi

Enerji Günlüğü - Mart 2021’de 71 enerji yatırımı teşvik belgesi aldı. Madencilikte ise 41 proje teşvik belgesi aldı. Ayrıca 39 enerji projesinin tamamlama vizesi yapıldı; bir enerji projesinin de teşvik belgesi iptal edildi. 

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, 2021 yılının Mart ayında çeşitli sektörlerde toplam 1.256 projenin yatırım teşvik belgesi almaya hak kazandığını bildirdi. Teşvik verilen projelerden 71’i enerji sektörüne; 41’i ise madenciliğe yönelik projeler oldu. 

Mart 2021’de yatırım teşvik belgesi alan projelerin toplam yatırım tutarı ise 19.755.171.380 TL oldu. Yatırım teşvik belgesi alan projeler tamamlandığında toplam 30.307 kişi için yeni istihdam imkânı yaratılmış olacak. 2021 yılının Mart ayında enerji sektöründe 39 projenin de tamamlama vizesi yapıldı. Bir projenin teşvik belgesi ise iptal edildi. 

EN BÜYÜK MADENCİLİK PROJESİ ETİ MADEN’İN BOR PROJESİ

Madencilik alanında teşvik belgesi alan en yüksek yatırım; 13.300.000 lirayla Eskişehir’in Seyitgazi ilçesinde, Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü’ne ait; yerli sermayeli; bölgesel öncelikli ve modernizasyon nitelikli bor madeni projesi oldu. Eti Maden’in tesisinin 3.000.000 ton/yıl bor çıkarma kapasitesi bulunuyor. Projenin teşvik paketinde, %80 vergi indirimi; %40 yatırıma katkı oranı ve KDV istisnası olacak. 

TEŞVİK ALAN EN BÜYÜK ENERJİ PROJESİ SAĞANAK ENERJİ’NİN

Enerji sektöründe teşvik belgesi verilen projeler arasında yatırım tutarı en yüksek olan proje, 322.691.301 TL ile Sağanak Enerji Yatırım Üretim ve Ticaret AŞ’nin Kocaeli, Kandıra’da gerçekleştireceği, yerli sermayeli, komple yeni yatırım nitelikli, 49MW gücünde, rüzgar enerjisine (RES) dayalı elektrik enerjisi üretimi projesi oldu. Sağanak Enerji’nin projesine verilen teşvik paketinde gümrük vergisi muafiyeti ve KDV istisnası bulunuyor. Proje tamamlandığında 12 kişiye yeni iş imkanı sağlayacak. 

MBC DOĞALGAZ’IN BES PROJESİ İKİNCİ

Sağanak Enerji AŞ’nin projesini; MBC Doğalgaz Toptan Dağıtım AŞ tarafından Kastamonu ilinin Seydiler ilçesinde gerçekleştirilecek olan 244.625.783 TL yatırım tutarına sahip, yerli sermayeli, komple yeni yatırım nitelikli, 12MW/yıl elektrik üretim kapasiteli biyokütle enerji santrali (BES) projesi takip etti. Buna göre MBC AŞ’nin teşvik paketinde gümrük vergisi muafiyeti ve KDV istisnası olacak. Proje tamamlandığında, 12 kişiye yeni iş pozisyonları açılacak. 

ÜÇÜNCÜLÜK TAY ENERJİ’NİN HES PROJESİNİN OLDU

93.010.000 TL’lik yatırım tutarıyla Tay Enerji İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ’ye ait, Artvin Yusufeli’nde gerçekleştirilecek olan, yerli sermayeli ve komple yeni yatırım nitelikli, 15,28MW üretim kapasiteli, hidroelektrik santrali (HES), enerji sektöründe yatırım teşvik belgesi alan yatırım tutarı en yüksek üçüncü proje oldu. Tay Enerji’nin teşvik paketinde ise sadece KDV istisnası bulunuyor. 

Ocak Grup Elektrik Üretim AŞ’nin Gümüşhane’de kurmayı planladığı Hidroelektrik Santrali (HES) projesine verilen yatırım teşvik belgesi ise iptal edildi.

Önceki ve Sonraki Haberler