1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Mavi Akım`a vergiye Duma`dan onay

Mavi Akım`a vergiye Duma`dan onay

Enerji Günlüğü - Mavi Akım doğalgaz boru hattı üzerinden Türkiye'ye gönderilen gaz için de vergi alınmasını öngören yeni vergi tasarası Duma'da...

Mavi Akım`a vergiye Duma`dan onay

Enerji Günlüğü - Mavi Akım doğalgaz boru hattı üzerinden Türkiye'ye gönderilen gaz için de vergi alınmasını öngören yeni vergi tasarası Duma'da onaylandı.

Rusya'nın Sesi Radyosu'nun haberine göre, Rusya'da bütçeye gelir sağlamak amacıyla özel tüketim vergilerinde bir dizi yeni düzenleme yapılmasını öngören yasa tasarısı, Rusya Parlamentosu'nun alt kanadı Duma'da onaylandı. Henüz yasalaşmayan tasarı, Mavi Akım doğalgaz boru hattı üzerinden Türkiye'ye gönderilen gaz için de vergi alınmasını öngörüyor. Tasarı henüz yasalaşmadı.

Rusya Finans Bakan Yardımcısı Sergey Şatalov, hükumetin hazırladığı vergi önlem paketinin bir dizi yenilik getirdiğini belirterek, yasa tasarısının, Mavi Akım doğalgaz boru hattı üzerinden Türkiye'ye gönderilen doğalgaza da vergi getirilmesini öngördüğünü belirtti. Şatalov, vergi oranlarıyla ilgili herhangi bir bilgi paylaşmadı.

Bakanlık, Mavi Akım'a özel tüketim vergisi getirilmesiyle 2015 yılında 1 milyar dolar gelir sağlanacağını açıklamıştı.

VERGİ TÜRKİYE’YE OLUMSUZ YANSIYACAK ENDİŞESİ

Türkiye, 10 milyar metreküpü özel sektör olmak üzere 2015’de Rusya’dan 30 milyar metreküp doğalgaz almayı planlıyor.

Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov daha önce yaptığı açıklamada Mavi Akım sevkiyatına uygulanacak vergilerin Türkiye sevkiyatına zam olarak yansımayacağını ifade etmişti. Ancak 1 Ocak 2015’den itibaren Rusya ile sözleşmeleri yenileyecek. Türkiye’nin indirim taleplerinin vergi masrafından etkilenmesinden endişe ediliyor.

PETROL VERGİLERİNDE DÜZENLEME

Rus bakan yardımcısına göre, Duma'da onaylanan tasarı çerçevesinde petrol için gümrük vergisi üç yıl içinde aşamalı olarak 1,7 oranında indirilecek. Gümrük vergisi, petrol ürünleri için de cinsine bağlı olarak 1,7 ila 5 oranında düşürülecek.

Kabul edilen yasa tasarısına göre iç pazarda petrol ürünleri fiyatının yükselmesinin önüne geçmek ve sektörlerde yaşanacak olası şokları minimum düzeye indirmek için vergiler, yine üç yıl içinde aşamalı olarak 2,2 oranında azaltılacak.

Duma'da kabul edilen yasa tasarının, parlamentonun üst kanadı Federasyon Konseyi'nde de onaylanması gerekiyor.

Önceki ve Sonraki Haberler