1. HABERLER

  2. PETROL

  3. Mehmet Habbab, Socar ile deniz yakıtı satacak

Mehmet Habbab, Socar ile deniz yakıtı satacak

Enerji Günlüğü - Azerbaycan devlet petrol şirketi SOCAR, Mehmet Habbab'ın şirketi DELTA RUBIS ile 5 yıllık deniz yakıtları depolama ve ikmal hizmeti...

Mehmet Habbab, Socar ile deniz yakıtı satacak

Enerji Günlüğü - Azerbaycan devlet petrol şirketi SOCAR, Mehmet Habbab'ın şirketi DELTA RUBIS ile 5 yıllık deniz yakıtları depolama ve ikmal hizmeti anlaşması imzaladı. Socar, EPDK'dan lisansını almasının ardından faaliyetlerine Ceyhan'da deniz yakıtı satışı ile başlıyor. Azeri şirketin Türkiye dağıtım şirketi SOCAR Turkey Petrol Enerji Dağıtım AŞ, bu çerçevede Akdeniz bölgesinin en büyük bağımsız depolama firmalarından Mehmet Habbab ile Rubis Terminal’in ortakları olduğu DELTA RUBIS ile 5 yıllık deniz yakıtları depolama ve ikmal hizmeti anlaşması imzaladı.

SOCAR Türkiye üst yöneticisi Mutluay Doğan, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Ceyhan'ın Azerbaycan petrolünün dünya pazarına çıkış noktası olduğunu belirterek, "Şimdi Ceyhan'ı önemli bir uluslararası deniz yakıtı ikmal bölgesi haline getirmek için ilk adımı attık. Bölgeye gelen ham petrol taşıyan tankerlere yakıt satışına başlayarak Türkiye'nin Akdeniz'deki ilk kapsamlı deniz satışları hizmetini veriyor olacağız." dedi. Doğan, bunun için iş ortağı olarak Akdeniz havzasının en büyük depolama firmalarından Delta Rubis'i seçtiklerini belirtti.

DELTA RUBIS'in CEO'su Sami Habbab da şirket olarak bölgede artan ticaret hacmi ve yatırım projeleri doğrultusunda, 2012'de Ceyhan Terminali'ndeki ek yatırımlarına hız verdiklerini kaydetti. Bu kapsamda 200 bin dwt (detveytton)'luk gemilerin yanaşımına uygun 6 rıhtımlı liman iskele yatırımı, deniz satışları ve yurtiçi ikmal faaliyetlerine yönelik yeni terminal yatırımı gerçekleştirdiklerini aktardı.

Önceki ve Sonraki Haberler