1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. BİYOKÜTLE

  4. Mersin’de tavuk dışkılarından elektrik üretilecek

Mersin’de tavuk dışkılarından elektrik üretilecek

Mersin Biyogaz Enerji, Mersin’in Toroslar ilçesinde 46,5 milyon lira yatırımla kuracağı biyogaz tesisinde günde 330 ton tavuk gübresi atığı işleyerek yılda 25.920.000 kWh elektrik üretecek.

Mersin’de tavuk dışkılarından elektrik üretilecek

Enerji Günlüğü - Mersin Biyogaz Enerji, Mersin’in Toroslar ilçesinde 46,5 milyon lira yatırımla kuracağı biyogaz tesisinde günde 330 ton tavuk gübresi atığı işleyerek yılda 25.920.000 kWh elektrik üretecek.

Mersin Biyogaz Enerji Üretim A.Ş. tarafından Mersin ili, Toroslar ilçesi, Horozlu köyünde 3,002 MW kapasiteli Mersin Biyogaz Enerji Üretim Santrali projesinin yapılıp işletilmesi planlanıyor. Değeri 46,5 milyon lira olarak belirlenen proje 24,2 bin metrekarelik bir alan üzerinde gerçekleştirilecek.

Kurulacak tesise gelecek olan ağırlıklı tavuk dışkısı olmak üzere organik atıklar anaerobik ortamda, biyolojik olarak parçalanacak. Organik içerikli atığın biyolojik olarak parçalanması esnasında açığa çıkacak olan biyogaz ise kojenerasyon ünitesinde elektrik ve ısı üretimi için kullanılacak. Sistemde yan çıktılar olarak fermente katı ve sıvı ürün de üretilecek. 

Tesiste günde 330 ton tavuk gübresi atığı işlenerek yılda 25.920.000 kWh elektrik üretilecek. Üretilen elektriğin tamamı enterkonnekte şebekeye verilecek. Üretilen ısı ise tesisin iç tüketiminde kullanılacak.

Enerji Günlüğü

 

Önceki ve Sonraki Haberler