1. HABERLER

  2. NÜKLEER

  3. Metsamor nükleerin modernizasyonuna onay

Metsamor nükleerin modernizasyonuna onay

Enerji Günlüğü - Ermenistan parlamentosu Metsamor nükleer santralinin modernizasyonu ile ilgili Rusya ile imzalanan anlaşmayı kabul etti.Ermenistan Enerji...

Metsamor nükleerin modernizasyonuna onay

Enerji Günlüğü - Ermenistan parlamentosu Metsamor nükleer santralinin modernizasyonu ile ilgili Rusya ile imzalanan anlaşmayı kabul etti.

Ermenistan Enerji ve Doğal Kaynakları Bakanı Yardımcısı Areg Galstyan, parlamentoda yaptığı konuşmada, Rosatom şirketi yetkililerinin Metzamor nükleer santralinde hazırlık çalışmaları yürüttüğünü belirterek, "Her şey başarılı bir şekilde biterse ve değerlendirmeler de olumlu olursa nükleer santrali 2026 yılına kadar işletebiliriz." dedi.

Nükleer santralin ikinci reaktörünün işletim süresinin uzatılması için 20 Nisan 2014'te Moskova'da Ermenistan ile Rusya hükümetleri arasında imzalanan sözleşmeye göre, Rusya, Ermenistan'a 270 milyon dolar kredi ve 30 milyon dolar hibede bulunacak. Anlaşma, Rosatom Genel Müdürü Sergey Kiriyenko ile Ermenistan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yervand Zakaryan arasında imzalanmıştı.

Ermenistan'ın başkenti Erivan'ın 32 kilometre batısında yer alan, Türkiye sınırına ise 16 kilometre uzaklıkta bulunan santral, 1970 yılında inşa edilmişti. Santral, bölgede 1988 yılında meydana gelen ve 25 bin kişinin ölümüne neden olan depremden bir yıl sonra güvenlik gerekçesiyle kapatılmıştı. 1995'te tekrar açılan santral, o zamandan bu yana kesintisiz çalışıyor. Santral, Ermenistan'ın elektrik ihtiyacının yüzde 40'a yakınını karşılıyor.

Metsamor, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı standartlarına göre dünyada bulunan 146 nükleer santral arasında sondan ikinci sırada yer alıyor. Eski teknoloji kullanılarak inşa edilen ve deprem fay hattı üzerinde bulunan santral 1995 yılında Rus firma tarafından onarılarak yeniden aktif hale getirilmişti.

Ermenistan, Avrupa Konseyi'ne santralin kapatılacağı ile ilgili taahhütte bulunmasına karşın, enerji darlığı çektiği gerekçesi ile santrali açık tutuyor.

ERMENİSTAN METSAMOR'U ON YIL DAHA İŞLETECEK

Önceki ve Sonraki Haberler