1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. GÜNEŞ

  4. Migros güneş elektriği kullanacak

Migros güneş elektriği kullanacak

Migros, elektrik ihtiyacını karşılamak amacıyla yaklaşık 796,4 milyon lira yatırımla Kırşehir’de 29 MW kurulu gücünde Güneş Enerji Santrali (GES) kuracak. 

Migros güneş elektriği kullanacak

Enerji Günlüğü -  Kırşehir’in Merkez ilçesi sınırları içinde 29 MW kurulu gücünde lisanssız Güneş Enerji Santrali (GES) kurulacak. Santralde üretilen elektrik Migros’un elektrik tüketimiyle mahsuplaşılacak.

Migros Ticaret A.Ş.tarafından Kırşehir ili, Merkez ilçesi, Karıncalı Köyü sınırları içinde toplam 321.649,03 m2 yüzölçümlü tapulu alanda 28,7 MW kurulu gücünde Lisanssız Migros Arzu Güneş Enerji Santrali (GES) kurulması planlanıyor. 

Yaklaşık 796,4 milyon TL değerindeki Proje ile kurulacak santralde 64 bin 974 adet tek kristalli yapıda, fotovoltaik paneller yerleştirilerek güneş enerjisinden elektrik enerjisi elde edilecek. Santralde 64.974 adet olmak üzere her biri 575 Watt’lık fotovoltaik panel ve 350 kW gücünde 82 adet evirici kullanılacak. Güneş enerji santralinde kullanılacak olan güneş panellerinin ekonomik ömrü 25 yıl olarak tahmin ediliyor.

Santralde üretilecek elektrik, trafo ile yüksek gerilim seviyesine yükseltilecek ve dağıtım şirketine ait en yakın hatlara (Kırşehir TM-2, 154 KV) saplanma yöntemi ile bağlanarak sisteme aktarılacak. Daha sonra şebekeden faaliyet sahibi Migros tarafından kullanılacak.

Migros, elektrik ihtiyacını karşılamak amacıyla yaklaşık 377 milyon lira yatırımla Kars’ta da 30 MW kurulu gücünde Güneş Enerji Santrali (GES) kuracak. 

Enerji Günlüğü

İlgili Haberler