1. YAZARLAR

  2. Dr. Nejat TAMZOK

  3. Minecraft kaç Yatağan eder?
Dr. Nejat TAMZOK

Dr. Nejat TAMZOK

Yazarın Tüm Yazıları >

Minecraft kaç Yatağan eder?

Şimdi kendinizi bir sınavda düşünün ve aşağıdaki testi bir gözden geçirin...

En kazançlı satış aşağıdakilerden hangisidir? Lütfen uygun seçeneği işaretleyiniz.

a) Seyitömer Termik Santrali ve Kömür İşletmesi`nin satışı:

600 megavatlık kurulu gücüyle Türkiye’nin ilk büyük ölçekli kömüre dayalı santrali unvanına sahip Seyitömer Termik Santrali`nin yıllık üretim kapasitesi yaklaşık 4 milyar kilovatsaat düzeyindeydi.

Santrali besleyen kömür işletmesi ise toplam 176 milyon ton kömür rezervine ve yıllık 7 milyon ton civarında kömür üretim kapasitesine sahipti.

Santral ve kömür işletmesi yanlarındaki tüm taşınır ve taşınmaz varlıklarla birlikte 17 Haziran 2013 tarihinde Çelikler Firması`na satıldı.

Satış fiyatı 2,3 milyar ABD Doları oldu.

b) Sivas Kangal Termik Santrali ve Kömür İşletmesi`nin satışı:

Kangal Termik Santrali`nin kurulu gücü 457 megavat, yıllık elektrik üretim kapasitesi ise yaklaşık 3 milyar kilovatsaat düzeyindeydi. Santrali besleyen kömür işletmesinin ise toplam 90 milyon ton kömür rezervi ve yılda yaklaşık 5 milyon ton kömür üretim kapasitesi bulunmaktaydı.

Kangal Termik Santrali ve Kömür İşletmesi, yanlarındaki tüm taşınır ve taşınmaz varlıklarla birlikte 14 Ağustos 2013 tarihinde Konya Şeker Firması’na satıldı.

Satış fiyatı 1 milyar ABD Doları oldu.

c) Muğla Yatağan Termik Santrali ve Kömür İşletmesi`nin satışı:

Yatağan santralinin kurulu gücü 630 megavat ve yıllık elektrik üretim kapasitesi ise yaklaşık 4 milyar kilovatsaat düzeyindeydi. Yanındaki Yatağan Kömür İşletmesi`nin ise 150 milyon ton kömür rezervi ve yılda 5 milyon ton kömür üretim kapasitesi bulunmaktaydı.

Santral ve kömür işletmesi yanlarındaki tüm taşınır ve taşınmaz varlıklarla birlikte 1 Aralık 2014 tarihinde Bereket Enerji/Elsan Elektrik Firması’na satıldı.

Satış fiyatı 1,1 milyar ABD Doları oldu.

ç) Çatalağzı Termik Santrali`nin satışı:
300 megavat kurulu gücündeki Çatalağzı Termik Santrali`nin yıllık elektrik üretim kapasitesi yaklaşık 2 milyar kilovatsaat düzeyindeydi.

Santral, yanındaki tüm taşınır ve taşınmaz varlıklarla birlikte 22 Aralık 2014 tarihinde Bereket Enerji/Elsan Elektrik Firması’na satıldı.

Satış fiyatı 350 milyon ABD Doları oldu.

d) Muğla Kemerköy ve Yeniköy Santralleri ile Kömür İşletmesi ve Kemerköy Liman Sahası`nın satışı:

630 megavat gücündeki Kemerköy Santrali yıllık 4 milyar kilovatsaat, 420 megavat gücündeki Yeniköy Santrali ise yıllık 2.7 milyar kilovatsaat elektrik üretim kapasitesine sahipti. Bu santralleri besleyen işletmenin rezervleri 250 milyon ton ve kömür üretim kapasitesi ise 9 milyon ton civarındaydı.

Bu iki santral ile kömür işletmesi, yanlarındaki tüm taşınır ve taşınmaz varlıklar ve Kemerköy liman sahasıyla birlikte 23 Aralık 2014 tarihinde IC İçtaş Firması’na satıldı.

Satış fiyatı 2.7 milyar ABD Doları oldu.

e) Kütahya Tunçbilek ve Bursa Orhaneli Termik Santralleri ile Orhaneli Kömür İşletmesi`nin satışı:

365 megavat gücündeki Tunçbilek Termik Santrali`nin 2.4 milyar kilovatsaat, 210 megavat gücündeki Orhaneli termik santralinin ise 1.4 milyar kilovatsaat yıllık elektrik üretim kapasitesi bulunmaktaydı. Orhaneli santralini besleyen kömür işletmesinin rezervi yaklaşık 35 milyon ton ve kömür üretim kapasitesi ise yıllık 1.5 milyon ton düzeyindeydi.

İki santral ve Orhaneli Kömür İşletmesi yanlarındaki tüm taşınır ve taşınmaz varlıklarla birlikte 23 Mart 2015 tarihinde Çelikler Firması’na satıldı.

Satış fiyatı 521 milyon ABD Doları oldu.

f) Soma B Termik Santrali`nin satışı:

990 megavat gücündeki Soma B Termik Santrali`nin yıllık elektrik üretim kapasitesi 6.5 milyar kilovatsaat civarındaydı. Santral, yanındaki tüm taşınır ve taşınmaz varlıklarla birlikte 23 Mart 2015 tarihinde Konya Şeker Firması’na satıldı.

Satış fiyatı 685 milyon ABD Doları oldu.

g) Minecraft’ın satışı:

Minecraft ile istediğiniz kadar kömür üretimi yapabilmeniz ya da enerji üretebilmeniz mümkün. 2009 yılında tek bir kişi tarafından, İsveç’te bir araba garajında ve sadece 1 hafta içinde oluşturuldu.

Minecraft, tüm varlık ve yetenekleri ile birlikte 2014 yılının Eylül ayında Microsoft Firması’na satıldı.

Satış fiyatı 2.5 milyar ABD Doları oldu.

Evet, test bitti. Ama isterseniz bir daha özetleyelim: Yatağan, Kemerköy, Yeniköy, Tunçbilek, Çatalağzı, Kangal, Seyitömer ve Minecraft... Hepsi satıldı.

Lütfen şimdi söyler misiniz, en kârlı satış hangisi?

Siz cevabı ararken, biz bazı ipuçları sunalım. Belki faydası olur...

Minecraft ile sadece kömür ya da enerji değil, ayrıca uranyum, kurşun, bakır, altın, elmas gibi başka madenlerden de sınırsız üretebilir, bunları işleyebilir ve dilerseniz güneş santrali bile kurabilirsiniz.

İki ya da üç boyutlu ve çevrimiçi de oynayabilir, hatta oynarken yanında bira ya da ayran içip patates cipsi de yiyebilirsiniz.

Afiyet olsun!

Dr. Nejat Tamzok
Ankara, Mart 2015
e-Posta: nejattamzok[at]yahoo.com

Önceki ve Sonraki Yazılar