1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Mısır-Türkiye ilişkilerine IAEE desteği

Mısır-Türkiye ilişkilerine IAEE desteği

Enerji Günlüğü - IAEE Ortadoğu Konferansı'nın ilk ayağının yapılacağı Mısır ile Türkiye ilişkilerine katkı sağlaması hedefleniyor.Uluslararası...

Mısır-Türkiye ilişkilerine IAEE desteği

Enerji Günlüğü - IAEE Ortadoğu Konferansı'nın ilk ayağının yapılacağı Mısır ile Türkiye ilişkilerine katkı sağlaması hedefleniyor.

Uluslararası Enerji Ekonomisi Birliği’nin (IAEE), Ortadoğu’da yapılması planlanan konferanslarının ilk ayağı Mısır’da gerçekleştirilecek. Konferansın Mısır-Türkiye ilişkilerine katkı sağlaması hedefleniyor.

IAEE Seçilmiş Başkanı Prof.Dr. Gürkan Kumbaroğlu, beraberindeki Birlik Genel Sekreteri David Williams ile Mısır Turizm Bakanı Hisham Zaazou ile görüşmesinde, Mısır’ın enerji arz güvenliğinde küresel öneme sahip olduğunu belirterek, IAEE’nin Ortadoğu’daki çalışmalarını geliştirmeyi ve bölgedeki sorunların giderilmesine katkı sağlayacak çalışmalar yapmak istediklerini kaydetti.

Mısır’ın son dönemde yaşamış olduğu sıkıntılardan sonra artık kavuşmakta olduğu istikrar ortamından memnuniyet duyduklarını ifade eden Kumbaroğlu, “Ülkenin kalkınma sürecine enerji ekonomisi özelinde destek vereceğiz. Bu nedenle birinci IAEE Ortadoğu Konferansımızı Mısır’da gerçekleştirme kararı aldık” dedi.

Türkiye ile Mısır arasındaki siyasi ve ticari ilişkilerin daha iyi olması gerektiğini belirten Kumbaroğlu, “Birinci IAEE Ortadoğu Konferansı, enerjide Mısır-Türkiye işbirliğini geliştirmek için de önemli bir adım olacak. Bünyemizde görev alan dünya çapında en iyi uzmanlarla gerekli çalışmaları gerçekleştirerek Mısır’ın sorunlarının çözümüne katkı sağlayacak öneriler geliştireceğiz” dedi.

Kumbaroğlu, Mısır’ın Türkiye için stratejik önemden öte ortak geçmişe sahip kuvvetli kültürel bağları bulunduğuna ve aynı değerleri benimsediklerine de dikkati çekti.

Turizm Bakanı Hisham Zaazou ise IAEE’nin Ortadoğu’ya yönelik atağını öncelikle Mısır’da başlatacak olmasından büyük mutluluk duyduklarını belirterek, konferansın Mısır’ın turizm merkezi potansiyelinin öne çıkarılması açısından katkı sağlayacağını kaydetti.

Bakan Zaazou, enerji ekonomisinin ülke için büyük önem taşıdığını vurgulayarak, özellikle enerji fiyatlarına yönelik teşviklerin yanı sıra enerji kaynaklarının geliştirilmesi ve verimli kullanımı ile ilgili olarak IAEE tarafından yapılacak çalışmaların ülke için oldukça faydalı olacağının altını çizdi.

Görüşme sonrasında Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu başkanlığındaki IAEE heyeti El Gouna şehri İletişim ve Etkinlikler Genel Müdürü Sherif Abdel Aziz ile görüşerek yerel yönetimden destek aldı. Birinci IAEE Ortadoğu Konferansının El Gouna’da gerçekleştirilmesi durumunda yerel yönetim olarak her türlü desteği sağlamaya hazır olduklarını söyleyen Abdel Aziz, IAEE gibi saygın bir topluluğun şehirlerine gelecek olmasından dolayı büyük mutluluk duyduklarını ifade etti.

BİRİNCİ IAEE ALMAN-TÜRK ENERJİ ÇALIŞTAYI

Mısır ziyareti sırasında Berlin Teknik Üniversitesi TU Berlin’in El Gouna kampüsünde incelemelerde bulunan Başkan Kumbaroğlu ve Genel Sekreter David Williams, TU Berlin Öğretim Üyesi ve Alman Enerji Ekonomisi Derneği Başkanı Prof.Dr. Georg Erdmann ile özel bir toplantı da gerçekleştirdi.

Kumbaroğlu, enerjide Türk-Alman işbirliğini geliştirmek üzere Almanya Büyükelçiliği Birinci Müsteşarı Christoph Hallier ile vardıkları mutabakat kapsamında ilk somut adımı atarak Birinci IAEE Alman-Türk Enerji Çalıştayı‘nı gerçekleştirme kararı aldıklarını anımsattı.

Almanya’nın Enerji Dönüşüm sürecini denetleyen dört kişilik bağımsız uzman komisyonun üyeleri arasında yer alan Prof. Dr. Georg Erdmann ise, çalışmalarının sonucunu Aralık ayında Alman hükümetine sunacaklarını kaydetti.

Komisyon bulgularının İstanbul’da düzenlenecek bir çalıştay ile Türkiye’de değerlendirilmesi konusunda mutabakata varan Kumbaroğlu ve Erdmann, Almanya deneyiminin enerji ekonomisi açısından olumlu ve olumsuz yanlarını masaya yatıracaklarını belirttiler.

Başkan Kumbaroğlu, “Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne üyelik yolunda Avrupa ülkelerinin deneyimlerinden yararlanması ve vizyonlarını paylaşması önemli. Aksi takdirde enerji politikalarının çevresel ve ekonomik sürdürülebilirliği açısından AB’ye uyum sürecinde sorunlar ortaya çıkabilir” uyarısında bulunarak, Almanya’nın nükleer enerji ve kömür santrallerini kapatma ve yenilenebilir enerji teknolojilerini yaygınlaştırma hedeflerine erişmesinde izlenecek yolun Türkiye için örnek teşkil edebileceğini kaydetti.

Önceki ve Sonraki Haberler