1. HABERLER

  2. NÜKLEER

  3. Moskova nükleer mühendislik eğitimine büyük talep

Moskova nükleer mühendislik eğitimine büyük talep

Enerji Günlüğü - Akkuyu NGS AŞ’de istihdam edilecek mühendislerin yetiştirileceği Moskova nükleer mühendislik eğitimi için 4 binden fazla başvuru...

Moskova nükleer mühendislik eğitimine büyük talep

Enerji Günlüğü - Akkuyu NGS AŞ’de istihdam edilecek mühendislerin yetiştirileceği Moskova nükleer mühendislik eğitimi için 4 binden fazla başvuru yapıldı.

Akkuyu Nükleer Güç Santralı (NGS) AŞ Genel Müdür Yardımcısı Rauf Kasumov, Moskova’da nükleer mühendislik eğitimi için bu yıl 100, 2023 yılına kadar da 600 öğrenci kontenjanları bulunduğunu ancak başvuru sayısının şimdiden 4 bini aştığını bildirdi.

Eğitim için son başvuru tarihinin 11 Nisan 2014 olduğunu belirten Kasumov, öğrencilerin eğitim masraflarının ödeneceğini, barınma ihtiyaçlarının 2-3 kişilik odaların bulunduğu öğrenci yurtlarında karşılanacağını, genel sağlık sigortalarının yapılacağını, eğitim materyallerinin yanı sıra aylık 500 dolar burs verileceğini anlattı.

Öğrencilere Rusya’da ilk yıl dil eğitimi verileceğini, sonra iki seçenekten birini tercih ederek 4 yıllık lisans eğitimi veya 5 yıllık uzmanlık eğitimi alabileceklerini dile getiren Kasumov, öğrencilerin stajlarını Rosatom eğitim merkezlerinde, daha sonra ise Rusya’daki faal nükleer güç santrallarında tamamlayacaklarını ifade etti. Kasumov, ardından nükleer mühendis olan öğrencilerin Akkuyu NGS AŞ’de istihdam edileceklerini belirtti.

Önceki ve Sonraki Haberler