1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Mücahit Fındıklı: Türkiye enerjide oyun kurucu

Mücahit Fındıklı: Türkiye enerjide oyun kurucu

Enerji Günlüğü - Tükiye Büyük Millet Meclisi Enerji Komisyonu Başkanı Mahmut Mücahit Fındıklı, Türkiye'nin enerji alanında bölgesindeki oyun kuruculardan...

Mücahit Fındıklı: Türkiye enerjide oyun kurucu

Enerji Günlüğü - Tükiye Büyük Millet Meclisi Enerji Komisyonu Başkanı Mahmut Mücahit Fındıklı, Türkiye'nin enerji alanında bölgesindeki oyun kuruculardan biri olduğunu söyledi. Mücahit Fındıklı, Sektörel Fuarcılık tarafından ikincisi düzenlenen Enerji Oskarları ödül dağıtım töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye’de enerji, gıda ve teknolojinin yüzyılın seyrini etkileyen sektörler olduğunu belirtti. Medyada hemen her gün bu sektörlerde, özellikle de enerji sektöründe yeni bir yatırım haberiyle karşılaşmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Fındıklı "Büyük sanayicilerimizin hemen hepsinin portföyünde enerji yatırımı var. Mevcut yatırımların ölçeği revize ediliyor. Türkiye, sadece yerel yatırımcılar değil, enerjinin küresel oyuncuları için de cazip koşulları olan bir ülke haline geldi. Sektörde büyük hedeflerin, iddialı yatırımların duyurularını memnuniyetle takip ediyoruz" dedi.

Devletin enerji piyasalarında oyuncu rolünden düzenleyici ve denetleyici rolüne geçmesiyle rekabetçi ve güvenilir bir enerji piyasasına doğru gidildiğini belirten Fındıklı, şunları söyledi: "Elbette enerji piyasalarında tam bir rekabetin geçerli olduğu, serbest piyasa düzenine geçiş uzun ve zor bir süreçtir. Bu süre içinde hatalarımızdan dersler çıkarıp, politika araçlarını gözden geçiriyoruz. Geçtiğimiz son 10 yılda Türkiye'nin enerjide yaşanan uluslararası strateji değişimlerinin izleyicisi olmaktan çıktığını vurgulayan TBMM Enerji Komisyonu Başkanı Fındıklı, sözlerini şöyle tamamladı: "Biz, enerjide bölgemizin büyük oyuncularından biriyiz, hatta oyun kurucuyuz. Enerji sektöründe bugüne kadar kat ettiğimiz mesafe, hem kamunun hem özel sektörün samimi gayretlerinin sonucudur."

Önceki ve Sonraki Haberler