1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. JEOTERMAL

  4. Muğla`da termik santrallerin özelleştirilmesi protesto edildi

Muğla`da termik santrallerin özelleştirilmesi protesto edildi

Enerji Günlüğü - Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy Termik Santralleri ve kömür ocaklarının Özelleştirme İdaresine bağlanmasını dün protesto eden yaklaşık...

Muğla`da termik santrallerin özelleştirilmesi protesto edildi

Enerji Günlüğü - Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy Termik Santralleri ve kömür ocaklarının Özelleştirme İdaresine bağlanmasını dün protesto eden yaklaşık 500 enerji ve maden işçisine polis müdahale etti. Sekiz işçi müdahalede hafif yaralandı.

DHA’nın haberine göre, dün Muğla'da, Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy Termik Santralleri ve kömür ocaklarının Özelleştirme İdaresine bağlanmasını protesto eden yaklaşık 500 enerji ve maden işçisi, Ak Parti İl Başkanlığı'na yürümek isteyince polis engeliyle karşılaştı. Polisin, biber gazı ve Toplumsal Olaylara Müdahale Aracı (TOMA) ile su sıkarak müdahale ettiği işçilerden 8'i yaralandı. Barikatı aşmayı başaran işçiler, basın açıklaması yaptıktan sonra dağıldı.

İŞYERLERİMİZİN ÖZELLEŞTİRME ADIALTINDA PEŞKEŞ ÇEKİLMESİNE KARŞIYIZ

Tes-İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik, grup adına yaptığı basın açıklamasında, "İşyerlerimizin özelleştirme adı altında peşkeş çekilmesine karşı yaklaşık 1 yıldır sürekli eylemdeyiz. 71 gündür de direniş çadırındayız. Siyasi iktidarın bizi görmesi ve duyması için bugüne kadar her türlü demokratik ve meşru eylemler gerçekleştirdik. 50 bin imza topladık, tabutlara yattık, dağlara çıktık, Ankara'ya yürüdük, halkımızdan ve yerel siyasilerden destek istedik. Haklı olduğumuz ve mücadeleye devam etmemiz konusunda, Yatağan'da, Milas'ta, Muğla'da, tüm ülke sathında çığ gibi büyüyen bir destek aldık. Bunlardan sadece AKP Muğla İl Başkanı bizi muhatap almadı. Enerji ve Maden İşçileri adına, yani sizler adına sıkıntılarımızı, sorunlarımızı dile getirmek ve Hükümete iletmesi için görüşme talep ettik. Ancak bu talebimize yanıt bile verilmedi. Termik Santral ve kömür işletmeleri nedeniyle tarımdan uzaklaşan ve ölümcül hastalıklara yakalanan bölge halkı hangi siyasi partiye oy verirse versin 7'den 70'e özelleştirmeye karşıdır. Çünkü özelleştirme vatana ihanettir. Emeğe, demokrasiye ve ülkenin bağımsızlığına saldırıdır. Pahalılıktır, karanlıktır, hava kirliliği ve bölge ekonomisinin çökmesi demektir. Devlete sürekli kar getiren Santral ve Kömür ocaklarımızın özelleştirme kararı ülke menfaatlerine aykırıdır. Bu özelleştirmeler ile ülkemiz değil yerli-yabancı tekeller kazanacaktır" dedi.

Maden iş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Süleyman Girgin, CHP'li Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün, CHP'li Yatağan Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık, ve CHP'li büyükşehir ve ilçe belediye başkan aday adayları da eyleme destek verdi. Açıklamanı ardından grup, olaysız şekilde dağıldı. 

YATAĞAN, KEMERKÖY, YENİKÖY VE ÇATALAĞZI İÇİN ÖZELLEŞTİRME İHALESİNE ÇIKILDI

YATAĞAN, KEMERKÖY, YENİKÖY VE ÇATALAĞZI SANTRALLERİ KAÇA SATILIR?