1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. MÜSİAD: Güneş enerjisi yatırımları desteklenmeli

MÜSİAD: Güneş enerjisi yatırımları desteklenmeli

Enerji Günlüğü - Müstakil Sanayici İşadamları Derneği (MÜSİAD), güneş enerjisinin yerli ve sonsuz bir enerji kaynağı olduğuna dikkat çekerek, bu...

MÜSİAD: Güneş enerjisi yatırımları desteklenmeli

Enerji Günlüğü - Müstakil Sanayici İşadamları Derneği (MÜSİAD), güneş enerjisinin yerli ve sonsuz bir enerji kaynağı olduğuna dikkat çekerek, bu alandaki yatırımların geliştirilmesi için ilgili kesimlerin üzerine düşen görevleri yerine getirmesi gerektiğini duyurdu.
MÜSİAD Enerji ve Çevre Sektör Kurulu Türkiye İstişare Toplantısı Mardin’de gerçekleştirildi. MÜSİAD Enerji ve Çevre Sektör Kurulu ve MÜSİAD Mardin Şubesi’nin organize ettiği toplantıda "Güneşin Gücü, Enerji ve Çevre" konulu bir panel düzenlendi. Panelde günümüzde herkesin kendi elektriğini üretebileceği ve güneş enerjisinin yerli ve sonsuz bir enerji kaynağı olduğu vurgusu yapıldı.
MÜSİAD Enerji ve Sektör Kurulu Başkanı Mustafa Albayrak başkanlığında düzenlenen panelde, Norm Enerji Sistemleri Genel Müdürü İbrahim Erkan Yenen, "Güneş Enerjisinden Elektrik Üretimi ve Yatırımları"; Çözüm Mühendislik Genel Müdürü Mustafa İşcan, "Enerji Verimliliği ve Enerjinin Etkin Kullanımı"; AEM Çevre Laboratuvarı Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Keleş, "Geri Dönüşüm Ekonomisi ve Çevreye Katkıları"; Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı TEMSAN Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Toprak ise "Türkiye Enerjisi ile Alakalı Devletin Teşvik ve Yatırımları" konularında sunumlar yaptı.
Panel sonrası MÜSİAD tarafından yayınlanan bildirgede "Güneş Enerjisinin doğru ve faydalı bir biçimde kullanılmasıyla Türkiye’nin çok ciddi bir enerji potansiyeline sahip olabileceği vurgulandı. MÜSİAD tarafından açıklanan bildirgede şu tespit ve öneriler yer aldı:

HERKES KENDİ ELEKTRİĞİNİ ÜRETEBİLİR
Son yasal düzenlemeler neticesinde 500 kW'a kadar olan Yenilenebilir Enerji uygulamaları için Lisans zorunluluğu yok. Günümüzde Elektrik Abonesi olan herkes (her gerçek veya tüzel kişi) lisanssız elektrik üretim tesisi kurabilir, kendi elektriğini kendi üretebilir. Üretilen elektriğin ihtiyaç fazlası kısmı için de 10 yıl süreyle alım garantisi var. Güneş Enerjisine Dayalı Üretim Tesisi için uygulanacak alım fiyatı kilowatt saat başına 13.3 dolar.

YENİ ALT SEKTÖRLER VE İSTİHDAM ARTIŞI GELECEK
Bu uygulama prensip olarak yaygın ve etkin kullanımı olan dünya uygulamalarıyla aynı. Bugüne kadar gelişemeyen güneş elektriği sektörünün önü açılmış, gerek tüketiciler gerekse yatırımcılar için uygun altyapı ve cazip fırsatlar sağlanmış durumda.
Uygulamaların yaygınlaşmasıyla birlikte ülke genelinde çok yeni alt sektörler ve istihdam imkanları da oluşacak.

YERLİ VE SONSUZ ENERJİ KAYNAĞI GÜNEŞ
Çevre dostu güneş enerjisi tamamen ülkeye ait, yerli ve yenilenebilir, sonsuz bir enerji kaynağı. Bugün için şanslı iklim kuşağındaki Türkiye'nin güneş potansiyeli ve güneşten elektrik üretimine sağlanan tarife desteği yabancı yatırımcıların ilgisini çekiyor. Ülke çapında pazar, ticari işbirliği, keşif, arazi ve yatırım olanaklarını araştırıyor.
Güneşten elektrik üretimi için toplumda yaygın bir ilgi var. Ancak yeterli yerli referans olmamasıyla bilgi kirliliği, geçici de olsa güncel sıkıntı ve riskler. Dışa bağımlılığı azaltıp, kaynak çeşitlendirmesine giderek arz güvenliğini arttırmak için yeni alternatif güneş enerjisine gerekli önemi verilmeli.

GÜNEŞ ENERJİSİ KÂRLI BİR YATIRIM ALANI
Düşen ekipman maliyetleriyle Türkiye'nin yüksek güneş potansiyeli göz önüne alındığında kârlı bir yatırım ve cazip amortisman süreleri yatırımcıları bekliyor. Konvansiyonel kaynaklara dayalı elektrik üretim maliyetleri tüm dünyada sürekli artıyor. Güneş elektriğinin ise birim fiyatı, zaten sürekli olarak yükselmekte olan geleneksel şebeke elektriğinin birim kWh fiyatını (yani şebeke paritesini - grid parity ) yakaladığı an artık bu teşviklere de gerek kalmayacağı öngörülüyor.

GÜNEŞ ENERJİSİ KAYIP KAÇAK ORANINI DÜŞÜRECEK
Güneşe dayalı elektrik, tüketimin olduğu yerde üretileceği için kayıp-kaçak oranlarını da düşürecek. Elektrik üretim, iletim, bakım ve işletme gibi kalemlerdeki kamu kaynaklarında çok ciddi tasarruflar sağlanacak.

YENİLENEBİLİR ENERJİDE UZMANLAŞMA SAĞLANMALI
Kısa ve orta vadede yerel işgücü için teknik eğitim programları başlatılabilir. Mesleki okullarda Yenilenebilir enerji konusunda branşlaşma (uzmanlaşma) sağlanabilir. Toplumu bilgilendirme ve çalışır-işlevsel demo sistemlerin yaygınlaşmasına öncelik verilmeli. Bilgi kirliliği ile standardizasyon alanlarına azami önem verilmeli. Finans sektörü de güneşten elektrik üretimine özel uzun vadeli kaynak, kredi, fon yöntemleri geliştirmeli.

Önceki ve Sonraki Haberler