1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. HİDRO

  4. Nas Enerji, Siirt’te 80 MW’lık Eruh HES kuracak

Nas Enerji, Siirt’te 80 MW’lık Eruh HES kuracak

Nas Enerji, 92 milyon doları aşan yatırımla Siirt’in Eruh ilçesi sınırları içinde 80,3 MW kurulu gücünde Eruh Barajı ve Hidroelektrik Santrali (HES) kuracak.

Nas Enerji, Siirt’te 80 MW’lık Eruh HES kuracak

Enerji Günlüğü - Nas Enerji, Siirt’te Zarova Çayı üzerinde 80,3 MW kurulu gücünde Eruh Barajı ve Hidroelektrik Santrali (HES) kurup işletecek.

2018 yılında 107,93 MWe kurulu güç ile yapılması planlanan ancak fizibilite raporunda yapılan bazı değişiklikler neticesinde ÇED Süreci tamamlanamadığı için sonlandırılan Eruh Barajı ve Hidroelektrik Santrali (HES) projesi yeniden gündeme geldi. Fernas şirketler grubu bünyesinde faaliyet gösteren Nas Enerji AŞ tarafından Siirt’in Eruh ilçesinde Zarova Çayı üzerinde 80,3 MW kurulu gücünde santralin kurulması için çevre etki değerlendirme süreci başlatıldı.

92 milyon doları aşan yatırımla gerçekleştirilmesi planlanan proje kapsamında iki kademede toplamda 80,300 MWe kurulu güç değeri ile yılda ortalama 216,61 GWh enerji üretilmesi planlanıyor. Üretilen elektrik enerjisi, yaklaşık 5 km’lik 154 kV çift devre 1272 MCM iletkenli enerji iletim hattı ile Siirt TM’den PS-3 TM’ye giden enerji iletim hattına girdi-çıktı yaparak ulusal enterkonnekte sisteme bağlanacak.

Enerji Günlüğü