1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Naturelgaz ilk yarıyı 235,3 milyon TL FAVÖK ile kapattı

Naturelgaz ilk yarıyı 235,3 milyon TL FAVÖK ile kapattı

Taşımalı doğal gaz pazarında faaliyet gösteren Naturelgaz, yılın ilk yarısını 235,3 milyon TL FAVÖK ile kapattı.

Naturelgaz ilk yarıyı 235,3 milyon TL FAVÖK ile kapattı

Enerji Günlüğü - Naturelgaz’ın satış gelirleri 2023 yılının ilk yarısında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 18 arttı. 

Taşımalı doğal gaz pazarında faaliyet gösteren Global Yatırım Holding A.Ş. iştiraki Naturelgaz, 2023 yılı ilk yarıyılına ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı. 2023 ilk yarıyıl itibariyle Naturelgaz'ın satış gelirleri bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 18 artarak 1.467,6 milyon TL olarak gerçekleşti. 

Aynı dönemde şirketin toplam satış hacmi yüzde 11 oranında artarak 128,5 milyon Sm3 seviyesine yükseldi. Şirketin vergi öncesi kar rakamı ise 2023 yılı ilk yarı itibariyle 187.5 milyon TL olarak gerçekleşti.

MÜŞTERİ PORTFÖYÜNDE ŞEHİR GAZI SATIŞLARI ÖNCÜ

Dökme, Şehir gazı ve Oto CNG iş kollarında faaliyet gösteren Şirketin 2023 ilk yarıyıldaki müşteri portföyüne Şehir gazı satışları öncülük etti. Geçen yılın aynı döneminde şehir gazı ile hizmet verilen ilçe ve belde sayısı 2023 ilk yarı yılında 105 adete ulaştı. Şehir Gazı iş kolunda, boru hattı şebekesine bağlı olmayan ilçe ve beldelerin doğal gaz ihtiyacını karşılamak amacıyla, doğal gaz dağıtım şirketlerine taşımalı yöntem ile doğal gaz satışı yapan Naturelgaz’ın bu işkolundaki satış hacmi, 2023 yılının ilk yarısında bir önceki yıla göre yüzde 67 artışla 69,8 milyon Sm3 seviyesine yükseldi.

BRÜT KAR %10 AZALDI

2023 yılının ilk yarısında enflasyonist piyasa koşullarına bağlı olarak başta lojistik ve elektrik olmak üzere maliyet kalemleri ve faaliyet giderlerindeki artışlara bağlı olarak Naturelgaz’ın brüt kârı 2023 ilk yarıyılında bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 10 oranında azalışla 272 milyon TL olarak gerçekleşti. 

Diğer taraftan yatırımların amortisman giderlerindeki artış da karlılığı sınırladı. İlk altı ayda maliyetlerdeki artış enflasyonla birlikte müşteri fiyatlarına önümüzdeki dönemlerde yansıyacak.

“100 MİLYON TL YATIRIM YAPTIK”

Naturelgaz Genel Müdürü Hasan Tahsin Turan yaptığı açıklamada, 2023 yılının Şirket’in yatırım yılı olduğunun altını çizerek, bu yıl hem kapasite artırıcı hem de maliyet azaltıcı yatırımlara odaklandıklarını ve bu yatırımlar için yılın ilk yarısında yaklaşık 100 milyon TL harcama yaptıklarını söyledi. 

Yılın ikinci yarısında mevsimsel müşterilerinin etkisiyle ilk yarısına göre daha iyi bir finansal performans beklediklerini belirten Turan “Sektörümüz gereği maliyetler doğrudan şirkete yansırken, bu maliyetleri bir süre müşteriye yansıtmadan, üstlenmek zorunda kalıyoruz. Endüstriyel CNG tesisi açılışları, Çekici alımları ve GES yatırımları ile lojistik ve elektrik giderlerimizi azaltmayı planlıyoruz. Diğer taraftan, basınç düşürme ekipmanlarının üretim tesisi yatırımı ile de müşteri sahalarında kullanılan ekipmanların verimliliğinin arttırılmasını hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

 

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler