1. YAZARLAR

  2. Mehmet KARA

  3. Ne okursan oku, enerjiyi unutma
Mehmet KARA

Mehmet KARA

Yazarın Tüm Yazıları >

Ne okursan oku, enerjiyi unutma

Sınavsız üniversiteye giriş hayali devam etse de, hayat devam ediyor.

Ve işte yine üniversite sınavları yaklaşıyor.

Çocuklar daha kolay bir iş bulmaları için ne okumalı? Buna cevap vermek o kolay değil ama biz yine de kulağınıza küpe olabilecek birkaç şey söyleyelim.

Okuyan gençler, diplomayı aldı mı iş garantisini de cebine koymuş olmuyor. Asıl mücadele okul bittikten sonra iyi bir iş bulmak için veriliyor.

Bu yüzden konuya okuldan değil de tersinden, çalışılabilecek sektörden başlamak daha uygun gibi geliyor.

İleride büyüyecek sektörlerin neler olduğuna bakmakta yarar var. Enerji sektörü gerek hızlı büyümesi gerekse özelleştirmeyi de içeren yeniden yapılanma süreçleriyle en çok iş imkânının bulunacağı sektörler arasında yer alıyor.

Peki enerji sektöründe iş bulabilmek için ille de elektrik, petrol, doğaglaz ve jeoloji ve mühendisliği ya da bunların yüksek okul versiyonlarına mı gitmek gerekiyor?

Çocuğun özellikleri de buna uyuyorsa evet, bu bölümlerde okuyanlar ve okuyacak çocuklar için gelecek daha bir aydınlık görünüyor.

Ancak bu sektör ve bileşenleri, sadece yukarıda saydığımız bölümleri bitirenlere değil, başka dallarda eğitim almışlara da ihtiyaç duyuyor, duyacak.

Son yıllarda üniversitelerde bildiğimiz klasik mühendislik dallarının yanına, enerji sistemleri mühendisliği adı altında bölümler de açıldı, açılıyor.

Enerji sektörü çok disiplinli bir alan. Enerji projeleri, mimarlık, mühendislik ve çevre gibi dalların yanı sıra, finans ve hukuk gibi dalların da mutlaka işin içine girdiği bir alan...

O yüzden, çocuğunuz hangi okula giderse gitsin, kendisini iş hayatına hazırlarken mutlaka ve mutlaka enerjiyle ilgili olmayı da ihmal etmesin.

Avukatlık yapacaksa enerji hukuku, finans eğitimi alıyorsa enerjinin finansmanı, mühendislik okuyorsa enerji projelerinin dizaynı, tasarımcı olacaksa enerji sektörüyle ilgili aparat ve ürünlerin tasarımı, medya eğitimi alıyorsa enerji gazeteciliği, borsa ve sermaye piyasaları ile ilgiliyse enerji piyasaları uzmanlığı, yapılabilecek meslekler arasında sayılmalı...

Enerji sektöründe şu anda kalifiye eleman açığı olduğuna yakından tanıklık ediyorum. Görüştüğüm, temas halinde olduğum ya da izlediğim şirketlerin bu konudaki yakınmalarına, açıklamalarına rastlıyorum.

Ya eğitilmiş personel arıyorlar ya da ilgili personeli, ihtiyaç duydukları bilgilerle donatmak için çabalıyorlar. Bazen bunu kendi bünyelerine eğitimciler çağırarak yapıyorlar, bazen de dışarıda açılan kurslara seminerlere göndererek... Geçtiğimiz günlerde enerji sektörü ilgililerinin üyesi bulunduğu Enerji-Platformu e-posta Grubu`na gelen mesajlarla ilgili olarak, grubun kurucusu Prof. Dr. Osman Sevaioğlu’ndan kısa bir not geldi.

Üç aşağı beş yukarı şöyle diyordu:

"Enerji sektörünün şu anda en çok para kazandıran ayağı eğitim olmalı. Gelen eğitim ve seminer duyuruları bunu gösteriyor."

Evet, enerji sektörü hem en hızlı büyüyen hem de kendi içinde en hızlı dönüşen sektörlerden biri. Belki de en önemlisi. Duyurulur...
Ha bu arada, hangi alanda iş kurayım, yatırım yapayım diye düşünenlere de bir mesajdır bu yazı, biline...

Önceki ve Sonraki Yazılar