1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. GÜNEŞ

  4. Nesma Enerji, Antalya’da depolamalı güneş santrali kuracak

Nesma Enerji, Antalya’da depolamalı güneş santrali kuracak

Antalya’nın Elmalı ilçesinde 150 MWe kurulu gücünde Beydağı Güneş Enerji Santrali (GES) ve Enerji Depolama Tesisi kurulacak.  

Nesma Enerji, Antalya’da depolamalı güneş santrali kuracak

Enerji Günlüğü - Nesma Enerji, 4 milyar 174 milyon TL yatırımla Antalya il sınırları içinde 150 MWe kurulu gücünde Beydağı Güneş Enerji Santrali (GES) ve Enerji Depolama Tesisi kuracak.

Pekerler İnşaat ve Nesma Yapı ortaklığı olan Nesma Enerji Yatırım Anonim Şirketi, Antalya ili, Elmalı ilçesi sınırları içerisinde, 150 MWe kurulu gücünde depolama tesisi ile birlikte Beydağı Güneş Enerji Santrali (GES) kurmayı ve işletmeyi planlıyor. Projenin toplam değeri  yaklaşık 4 milyar 174 milyon TL (157.500.000 dolar) olarak hesaplanıyor. 

Proje kapsamında kurulacak güneş enerji santralinde çift eksende güneşi takip eden fotovoltaik sistemler marifetiyle üretilen doğru akım elektrik enerjisi eviriciler yardımıyla alternatif akıma çevrilecek. Üretilecek olan enerji 230 hektarlık GES sahası içerisinde 0,50 hektarlık alanda kurulacak olan 150 MWh kapasiteli lityum-iyon, hidrojen teknolojili Elektrik Depolama Tesisinde depolanacak.

Santralde yılda toplam 300 milyon kWh elektrik üretilmesi planlanıyor. Santralin ekonomik ömrü 49 yıl, inşaat çalışmaları ise 9 ay olarak öngörülüyor. 

Enerji Depolama Sistemleri, güvenilir bir işletim sürecini desteklemek için kontrol ve yönetim sistemleriyle birlikte kuruluyor. Amaç sadece yerel kontrol sağlamak değil, aynı zamanda ulusal şebeke boyunca ekipmanın koordineli kontrolünü sağlamaktır. Enerji Depolama Sistemleri, enerji maliyetlerini düşürmek ve talep yükünü kontrol etmek adına kendi kendini şarj ve deşarj edebilmektedir.

Enerji Günlüğü 

Önceki ve Sonraki Haberler