1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Nihat Özdemir elektrik topluyor

Nihat Özdemir elektrik topluyor

Enerji Günlüğü - Limak Grubu, ABK Enerji'nin Aydın Söke'de rüzgardan üreteceği elektriğin satış hakkını devraldı. Limak'tan yapılan açıklamaya...

Nihat Özdemir elektrik topluyor

Enerji Günlüğü - Limak Grubu, ABK Enerji'nin Aydın Söke'de rüzgardan üreteceği elektriğin satış hakkını devraldı. Limak'tan yapılan açıklamaya göre ABK Enerji’nin Aydın’da bulunan 30 MW gücündeki Söke-Çatalbük Rüzgar Enerjisi Üretim Santrali’nin, 2013 yılı boyunca üreteceği tüm enerjinin, Nihat Özdemir'in sahibi olduğu Limak Enerji’ye satışı için bir anlaşma imzalandı. Limak Enerji Ticareti A.Ş. CEO’su Birol Ergüven “Anlaşma ile birlikte santralin tüm dengesizliklerini de biz yöneteceğiz. Böylece hem tüm sistemin daha iyi işlemesine katkıda bulunacağız hem de rüzgar belirsizliğinden doğan maliyetleri düşüreceğiz” dedi.

Özellikle yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı santrallerin üretebilecekleri net enerji miktarının hatasız olarak tahmin edilmesinin mümkün olmadığını söyleyen Birol Ergüven, yapılan pozitif ya da negatif tahmin hatalarının da enerji sisteminde dengesizlik yarattığını iletti. Ergüven “Sahip olduğumuz ‘Dengeden Sorumlu Grubumuz’, birçok farklı tipteki santralin dengesizliklerini tek bir çatı altında topluyor. Farklı portföyleri yöneterek toplamda daha az dengesizlik yaratan bir grup oluşturuyoruz. Bu sayede sistemin daha düzgün işlemesine katkı sağladığımız gibi grup içindeki dengesizliklerden doğan maliyetleri de düşürmeyi hedefliyoruz” dedi.

Rüzgar enerjisi alanında 2000 yılından beri çalışmalarını sürdüren ABK Enerji sahip olduğu 30MW gücündeki Söke-Çatalbük RES’in yanısıra 25 MW kapasiteye sahip Çatalbük RES projesini de 2014 yılında devreye almayı amaçlıyor. Çalışmalarına hızla devam eden ABK Enerji’nin Yönetim Kurulu Başkanı Ünal Kabaca Limak Enerji ile yaptıkları anlaşmadan dolayı mutlu olduklarını, anlaşma ile birlikte PMUM’da (Piyasa Mali Uzlaştırma Merkezi) oluşan yüksek dengesizlik maliyetlerini de en aza indireceklerini söyledi.

Limak daha önce de DEİK Başkanı Rona Yırcalı'nın sahip olduğu Karesi Enerji şirketinin de üreteceği elektriğin satış hakkını devralmıştı.

Önceki ve Sonraki Haberler