1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Nisan’da 45 santrale 324 milyon lira kapasite desteği

Nisan’da 45 santrale 324 milyon lira kapasite desteği

TEİAŞ, Nisan’da piyasa şartlarında çalışması zorlaşan 45 kömür, gaz ve hidroelektrik santraline yaklaşık 324 milyon TL kapasite ödemesi yapacak.

Nisan’da 45 santrale 324 milyon lira kapasite desteği

Enerji Günlüğü - Nisan’da piyasa şartlarında çalışması zorlaşan 45 kömür, gaz ve hidroelektrik santraline yaklaşık 324 milyon TL kapasite desteği verilecek. Bunun 184,9 milyon TL'si doğal gaz santrallerine verilecek.

Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ), 2022 yılı Nisan ayına ilişkin 'Kapasite Mekanizması Ödeme Listesi'ni yayınlandı. Buna göre, 51 elektrik üretim santralinden 45’ine Nisan ayı için toplam 323 milyon 723 bin 869 TL ödeme gerçekleştirilecek. Bir önceki ay kapasite mekanizması kapsamında 47 santrale 300 milyon 808 bin lira ödeme yapılmıştı.

Kapasite desteği alan santrallerin 15’i yerli kömür yakıtlı termik santral, 4’ü yerli ve ithal kömür yakıtlı termik santral, 13’ü doğalgaz yakıtlı elektrik santrali, 3’ü ithal ve yerli doğal gaz yakıtlı santral ve 10’u da hidroelektrik santrali.

EN YÜKSEK ÖDEME DOĞAL GAZ SANTRALLERİNE

Nisan ayında da yılın ilk iki ayında olduğu gibi ödemelerden en yüksek payı yerli doğal gaz yakıtlı elektrik santralleri aldı. Doğal gaz yakıtlı 13 santrale toplam 179 milyon 661 bin 647 TL kapasite ödemesi yapılırken, yerli ve ithal doğal gaz yakıtlı 3 santrale 5 milyon 203 bin 428 TL kapasite ödemesi yapılacak. Böylece toplam 184 milyon 865 bin 74 TL ile Nisan ayı kapasite mekanizması ödemelerinde doğal gaz santrallerinin payı yaklaşık yüzde 57 olacak. 

Nisan ayında Erzin DGKÇ Santraline ve Hamitabat Doğal Gaz Santraline kapasite ödemesi yapılmayacak. 

İZMİR DGKÇS, ENERJİSA BANDIRMA SANTRALİ VE BİLGİN SAMSUN DGKÇS İLK ÜÇTE

En yüksek ödeme 27 milyon 328 bin 366 TL ile İzmir DGKÇ Santrali ile İzmir Elektrik Üretim Ltd Şirketine yapılacak. Onu, 16 milyon 492 bin 119 TL ödemeyle Enerjisa Bandırma Santrali ile Enerjisa Enerji Üretim AŞ ve 16 milyon 413 bin 532 TL ödemeyle Bilgin Samsun DGKÇS ile Bilgin Güç Santralleri Enerji Üretim A.Ş. izliyor.

Türkiye'nin elektrik üretim altyapısı açısından kritik öneme sahip olsa da piyasa şartlarında ayakta kalmakta zorlanan santrallere sağlanan kapasite mekanizması desteği, santrallere yaptıkları üretimden bağımsız olarak, kurulu kapasiteleri oranında bir ödeme yapılmasını düzenliyor. Kurulu güç, yani megavat (MW) başına ödeme tutarları, doğalgaz, hidroelektrik ve kömür santrallerinde farklı farklı belirlenmiş durumda. Bu desteklerden, yenilenebilir enerji kaynaklarını destekleme mekanizması (YEKDEM) kapsamı dışında kalan hidroelektrik santraller ile yerli kömür yakan termik santrallerin yanında, sistem dengeleyici karakterleri nedeniyle ithal yakıt kullanmasına rağmen bazı doğalgaz çevrim santralleri de yararlanıyor. İlgili santrallere, piyasa şartlarında maliyetleri tutturup üretim yapamasalar bile aylık olarak belli miktarda kapasite mekanizması ödemesi yapılıyor. 

Enerji Günlüğü