1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Novatek, Yamal LNG’de tam kapasite üretimde

Novatek, Yamal LNG’de tam kapasite üretimde

Enerji Günlüğü - Yamal LNG projesi kapsamında sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) üreten Novatek, üçüncü ünitenin de üretime başlamasıyla tam kapasite...

Novatek, Yamal LNG’de tam kapasite üretimde

Enerji Günlüğü - Yamal LNG projesi kapsamında sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) üreten Novatek, üçüncü ünitenin de üretime başlamasıyla tam kapasite üretime geçti.

Rusya'nın en büyük ikinci doğalgaz şirketi Novatek, Yamal LNG projesi kapsamında sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) üretiminde planlanandan bir yıl önce tam kapasiteye ulaştı. Şirket, her biri yıllık 5,5 milyon ton sıvılaştırılmış doğalgaz üretim kapasitesine sahip olacak olan üç ünitenin yer aldığı projede tam kapasite ile üretim yaptığını açıkladı.

Novatek açıklamasına göre proje, Aralık 2017'deki ilk sevkiyatından bu yana, 5 kıtaya yaklaşık 7.5 milyon tondan fazla 100 LNG yük kargosu ihraç etti.

Üçüncü üniteden de LNG ihracatının başladığını açıklayan proje ortaklarından Fransız enerji şirketi Total, bütçenin de aşılmadığını kaydetti. 

Proje Kuzey Kutup Dairesi’nin 600 kilometre kuzeyinde, güneşin aralıksız 2 ay boyunca doğmadığı bölgede yer alıyor. Dünyanın en büyük endüstriyel tesislerden biri olan, aynı zamanda da bir ilk teşkil edecek olan buz kırıcı tankerlerin de kullanıldığı bu projede, her biri yıllık 5,5 milyon ton sıvılaştırılmış doğalgaz üretim kapasitesine sahip olacak olan üç ünite yer alıyor.

Yamal LNG projesinde Novatek'in yüzde 50,1, Fransız Total ve Çinli CNPC şirketlerinin yüzde 20'şer ve Çinli İpek Yolu Fonu'nun da yüzde 9,9 hissesi bulunuyor.

Ağustos ayında Yamal LNG projesinin 5,5 milyon ton sıvılaştırılmış doğalgaz üretim kapasiteli ikinci ünitesi tamamlanarak kargo sevkiyatına hazır hale geldi. İlk ünite 2017 yılı Aralık ayında sevkiyata hazır hale getirilmişti. Önümüzdeki iki yıl içinde iki ünitenin daha hazır hale getirilmesi öngörülüyor.

 
Önceki ve Sonraki Haberler