1. HABERLER

  2. NÜKLEER

  3. ‘Nükleer’ meraklıları Atomic Quiz’de buluşacak

‘Nükleer’ meraklıları Atomic Quiz’de buluşacak

Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu, 10 Kasım Dünya Bilim Günü’nde uluslararası bir eğitim projesi olan Global Atomic Quiz etkinliğini başlatıyor.

‘Nükleer’ meraklıları Atomic Quiz’de buluşacak

Enerji Günlüğü - Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu Rosatom, 10 Kasım Dünya Bilim Günü’nde Atomic Quiz’i başlatıyor. Uluslararası proje, 1 gün boyunca devam edecek. Projenin bu yılki misyonu, nükleer teknolojilerin günlük yaşamdaki önemini vurgulamak ve nükleer gücün kırılgan gezegenin korunmasındaki rolüne dikkat çekmek olacak. 

Bilgi yarışmasına, 10 Kasım günü quiz.atomforyou.com sitesi üzerinden 24 saat boyunca erişilebilecek. Katılmak isteyenler, Genç Meraklılar (11-16 yaş arası) ve Yetişkinler (17 yaş ve üzeri) olmak üzere iki ana kategoriye ayrılan ve 15 ilginç sorudan oluşan testi gün boyunca tamamlayabilecek. Bilgi yarışması İngilizce, Rusça, Türkçe, Arapça, İspanyolca, Portekizce, Fince, Macarca, Bengalce, Vietnamca ve Özbekçe olmak üzere 11 dilde yapılacak ve dünyanın her yerinden katılımcıları buluşturacak.

Katılımcılara kendi tercihlerine göre çıktısını alıp duvarlarına asabilecekleri ya da sosyal medyada arkadaşlarıyla paylaşabilecekleri dijital bir sertifika verilecek. Genç meraklılar kategorisinde yarışanlar, Rosatom Akıllı Tatiller Uluslararası Kamplarından birine katılmak için Rusya'ya seyahat kazanacak. Yetişkinler kategorisinde yarışanlar ise, modern Rus nükleer santrallerinden birini ziyaret etme şansına sahip olacak. Soçi'de düzenlenecek Uluslararası Gençlik Nükleer Kongresi'ne (IYNC 2022) seyahat etmeye uygun görülen genç nükleer uzmanlar ise özel bir ödül kazanacak. Ödüllerin tamamı 2022'de verilecek.

Global Atomic Quiz yarışmasını kazananlar, 26 Kasım 2021'e kadar rastgele sayı üreteci kullanılarak belirlenecek. Sonuçlar, yarışmanın quiz.atomforyou.com sitesinden duyurulacak.

Proje, geçen yıl 70 ülkeden 12 binin üzerinde nükleer meraklısını bir araya getirmişti.

Önceki ve Sonraki Haberler