1. HABERLER

  2. NÜKLEER

  3. Nükleer tesisin güvenliği tesisi kuran şirketin sorumluluğunda

Nükleer tesisin güvenliği tesisi kuran şirketin sorumluluğunda

Türkiye’de kurulacak nükleer tesislerin güvenli şekilde çalışması ile çevre, halk ve çalışanların radyasyondan korunması, kurulumu yapan şirkete ait olacak.

Nükleer tesisin güvenliği tesisi kuran şirketin sorumluluğunda

Enerji Günlüğü - Türkiye’de kurulacak nükleer tesislerin güvenli şekilde çalışması ile çevre, halk ve çalışanların radyasyondan korunması sorumluluğu, tesisi kuran şirkete ait olacak. Şirket bu sorumluluğunu hiç bir zaman devredemeyecek.

Türkiye Atom Enerjisi Kurumu’nun (TAEK) Nükleer Tesislerde Radyasyondan Korunma Yönetmeliği’ne göre, nükleer tesislerin ömrü boyunca radyasyona maruz kalma riskini artırabilecek faaliyetlerin  güvenli bir şekilde yerine getirilmesi ile çevre, çalışan ve halkın radyasyondan korunması sorumluluğu, TAEK tarafından yetkilendirilerek tesisi kuran şirkete ait olacak ve bu sorumluluk hiçbir zaman devredilmeyecek.

Buna göre, şirketlerin işten çıkarma da dahil olmak üzere nükleer tesisin ömrü boyunca mevcut ve gelecek nesillerin radyasyondan korunmasının sağlanması, buna ilişkin sorumlulukların yerine getirilmesi ve gerekli önlemlerin alınması için idari, mali ve teknik yapılanmayı oluşturacak.

Şirketin lisansının iptal edilmesi, askıya alınması veya geçerlilik süresinin dolması Kuruluşun bu sorumluluklarını ortadan kaldırmayacak. Kurum tarafından yetkilendirilmek ve denetlenmek Kuruluşun sorumluluğunu ortadan kaldırmayacak. Kurum, Kuruluşun sorumluluklarına ortak olmayacak, işlem ve faaliyetlerinden sorumlu tutulamayacak.

Nükleer tesislerin lisanslama ve periyodik güvenlik değerlendirmeleri sırasında şirket tarafından tasarıma esas kazalar ile tasarım ötesi kaza durumlarının radyolojik analizleri yapılacak.

KAZA ÖNLEM DESTEK SİSTEMİ KURULACAK

Acil durumlarla ilgili, şirket tarafından kullanılmak üzere, ısıl gücü 2 megavat-termalden büyük olan reaktörlerde ve tesis dışına yayılarak koruyucu eylemlerin gerçekleştirilmesini gerektiren dozlara sebebiyet verebilecek başka nükleer tesislerde gerçekleşebilecek kazaların radyolojik sonuçlarını tahmin eden karar destek sistemi model ve yazılımları tesislerde bulunacak.

Bu model ve yazılımlar, nükleer tesislerin işletmeye alınmasından önce, gerçekleşebilecek ve çevreye radyasyon salımına neden olabilecek kaza senaryoları için denenmiş olacak. Acil durum tatbikatlarıyla model ve yazılımların sonuçlarının kullanılabilirliği test edilecek.

Enerji Günlüğü

Önceki ve Sonraki Haberler